Wyniki badań PIP przeprowadzonych w 2012 r. na reprezentatywnej próbie 700 pracowników zaprezentowano w środę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej.
Ponad 80 proc. badanych przez PIP stwierdziło, że nie dostrzega w swoim zakładzie pracy przejawów dyskryminacji. Dyskryminację ze względu na wiek wskazało 12 proc., ze względu na płeć - 10 proc., ze względu na niepełnosprawność - 6 proc., a mniejszy odsetek (3-1 proc.) - ze względu na przekonania polityczne, przynależność związkową, narodowość i religię.
12 proc. badanych przyznało, że było świadkiem mobbingu - uporczywego i długotrwałego nękania i zastraszania pracownika poprzez zaniżanie jego przydatności zawodowej.
W innym badaniu - sondażu internetowym wykonanym na zlecenie inspekcji wśród losowo wybranych 400 osób w wieku 16-25 lat pracujących lub przygotowujących się do wejścia na rynek pracy, ok. 75 proc. ankietowanych wskazało, że spotkało się ze zjawiskiem pracy na czarno, a 70 proc. z procederem niewypłacania lub opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.
Również podczas tego badania pytano, czy ankietowani mieli do czynienia z pracą w nadgodzinach bez wynagrodzenia - ok. 65 proc. przyznało, że tak. Około 55 proc. badanych mówiło o niezapewnieniu bezpiecznych warunków pracy, a ponad 40 proc. o dyskryminacji w pracy.