W gronie firm, których domeną działania jest Internet, Google wyróżnia się zarówno sukcesami biznesowymi, jak i innowacyjnością. Jego karierę porównuje się z Microsoftem – obie firmy odniosły zawrotny sukces w krótkim czasie. Google jest doskonałe pod względem rozwiązań informatycznych i w zakresie technik prowadzenia biznesu, eksperymentowania, improwizacji, analitycznego podejmowania decyzji, współuczestniczących technik rozwoju produktu i innych niespotykanych form innowacyjności. Potrafi zrównoważyć chaotyczny, żywiołowy proces wytwarzania idei z rygorystycznym, opartym na faktach procesem oceny pomysłów. Kultura organizacyjna firmy Google przyciąga talenty z branży. Na każde otwierające się stanowisko otrzymuje ok. 100 aplikacji.
Rezultaty osiągane przez Google’a potwierdzają, jak opłacalne jest inwestowanie przez przedsiębiorstwa w mądrą politykę personalną, ściśle powiązaną ze strategią rynkową. Wielu komentatorów podkreśla, że rozwiązania Google’a są unikalne i ich przeniesienie do innych firm może być trudne. Na pewno nie wszystkie rozwiązania wykorzystane w Google’u mogą być z powodzeniem wdrożone w każdej firmie, jednak z pewnością wszędzie może i powinien być zaadaptowany sposób myślenia o pracownikach jako o głównym źródle potencjalnych sukcesów firmy.
9 kroków do innowacji w firmie Google
1. Innowacja nienatychmiastową doskonałością.
Google wierzy, że nowe produkty i idee należy wdrażać wcześnie i często, nie starając się doskonalić ich za zamkniętymi drzwiami przed zaprezentowaniem ich publicznie. O sukcesie świadczy reakcja klientów i popularność poszczególnych rozwiązań.
2. Dziel się każdą informacją.
Najbardziej sprawdziły się w Google’u małe zespoły utrzymujące ciągłą, otwartą komunikację. Uważa się, że istotne jest, aby wszyscy wiedzieli, nad czym pracują inni. Google posiada wewnętrzny program, który umożliwia sprawdzanie według nazwisk, nad czym pracują poszczególne osoby, tak że jeśli ktoś chce pomóc w realizacji danego projektu, wie, do kogo powinien się zwrócić.
3. Jesteś dobry, zatrudniamy Cię.
Google bardzo wysoko ustawia poprzeczkę dla kandydatów do pracy. Preferowani są raczej generaliści niż specjaliści, praktyka potwierdziła bowiem, iż generaliści są bardziej wartościowi, ponieważ mogą wnieść swój twórczy wkład w różnych częściach firmy.
4. Pozwól pracownikom realizować marzenia.
Google dzieli czas pracy według modelu 70/20/10 – 70 proc. czasu poświęca się na pracę nad projektami związanymi z podstawową działalnością firmy, 20 proc. czasu – na pracę nad innowacjami, w ciągu pozostałych 10 proc. pracownicy mogą prowadzić swoje własne projekty o wyższym poziomie ryzyka. Niektóre z najlepszych projektów Google’a powstają w tych 10 proc. czasu pracy załogi.
5. Idee przychodzą zewsząd.
Czasem Google zwraca się do odbiorców z prośbą o nowe idee. Jeśli jakiś pomysł jest ciekawy i twórczy, Google natychmiast go wdraża.
6. Nie polegaj na opiniach – opieraj się na danych.
Dane przebijają opinie. Przy całym zainteresowaniu dla innowacyjnych idei najlepszym sposobem określenia, które z nich są najlepsze, jest porównanie twardych danych.
7. Kreatywność i kontrola.
Google nakierowuje kreatywność pracowników na wspieranie celów firmy. Poszukiwania powinny toczyć się w jasno określonych zakresach.
8. Weź użytkowników i usługę – pieniądze przyjdą same.
To hasło nawiązuje do ważnego założenia strategicznego – szacunku dla użytkowników/klientów. W firmie podkreśla się konieczność tworzenia produktów innowacyjnych i użytecznych dla ludzi, a nie jedynie czegoś, co się sprzeda.
9. Nie przekreślaj projektów, krzyżuj je.
Google nie marnuje pomysłów, stara się je zmieniać i przekształcać w coś, co będzie użyteczne z punktu widzenia firmy.
Chcesz wiedzieć więcej o zarządzaniu efektywnością i rozwojem pracowników oraz o nowoczesnych technologiach wspierających talenty? Zaprszamy na HR TECH Summit - największą bezpłatną konferencję HR - już 27 kwietnia!