W numerze polecamy również lekturę wywiadu z z dr. Jürgenem Hogeforsterem, przewodniczącym Parlamentu Hanzeatyckiego, w którym poruszane są m.in. tematy związane ze wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw, niepokojącą oceną rynku pracy i zanikaniu zawodów, których nikt nie kontynuuje. Inspirujemy również wizją kolejnego stadium rozwoju organizacji, przedstawiamy też badania związane z niedopasowaniem kompetencji kandydatów na rynku pracy i sposobach radzenia sobie z tym wyzwaniem. Zachęcamy również do ostatniego z cyklu artykułów poświęconych zarządzaniu energią pracowników, oraz podpowiadamy jak zaprojektować zaangażowanie w procesach szkoleniowych oraz jakie technologie szkoleniowe są najbardziej angażujące w procesach rozwojowych. W dziale „Prawo” piszemy o konsekwencjach wprowadzenia projektowanych zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw.
Wraz z grudniowym numerem miesięcznika zachęcamy do zapoznania się z kwartalnikiem „Rynek konferencji i szkoleń”, a w nim m.in. nowe wyzwania liderów i jak dział HR może ich wspierać oraz studium przypadku poświęcone rozwojowi młodych talentów w firmie Henkel Polska.
Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!
Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321
Spis Treści:
Dział: Temat numeru
Przyszłość pracy. U progu ogromnych zmian
Jakie elementy wpływają na naszą zawodową przyszłość oraz pozwalają odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądała praca przyszłości i jakie najważniejsze czynniki będą ją determinować?
HR-owe (r)ewolucje
Być może już wkrótce trzeba będzie na nowo napisać definicję działu HR w organizacji. Jak długo HR będzie jeszcze Human Resources? W firmie o dość znanej nazwie Google został on już zastąpiony terminem People Operations.
Światowe trendy w rozwoju talentów
Badania nad programami talentów prowadzone w zeszłym roku przez organizacje takie jak Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) wykazują, że dopasowane programy talentów wpływają długookresowo na produktywność w organizacji, podwyższając ją standardowo nawet o 250 proc., a często o znacznie więcej.
Ważne tematy, również dla menedżera HR
Najważniejsze dwa wyzwania dla dyrektorów HR w Polsce to rozwój przywództwa oraz szkolenia i rozwój. Biorąc pod uwagę rozwój HR-u na świecie, to według raportu Deloitte najważniejsze w kontekście pracy dyrektorów HR są efektywne zmiany organizacyjne (w Polsce na piątym miejscu), a także rozwój przywództwa.
Od pomnażania potencjału do rentowności
Kompetencje pracowników i ich zaangażowanie są wartościami dla firmy, ale tylko pod warunkiem, że ta je wykorzystuje. Czas poświęcony pracy jest rentowny, gdy jej wartość przewyższa koszty. Pomnażanie zasobów poprzez rekrutację, szkolenia, motywowanie i kontrolę, dotychczas priorytet polityki personalnej, ustępuje miejsca nowemu priorytetowi – rentowności.
Wyzwalanie twórczej energii
Innowacyjność jest dziś czymś dużo więcej niż tylko trendem. Jest nieuniknioną rzeczywistością, w którą musi wejść każda firma poważnie myśląca o zachowaniu swojej pozycji rynkowej i dalszym rozwoju.
Dział: Ludzie i Wydarzenia
Inwestujemy w najwyższą jakość
O wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw, niepokojącej ocenie rynku pracy i zanikaniu zawodów, których nikt nie kontynuuje, z dr. Jürgenem Hogeforsterem, przewodniczącym Parlamentu
Hanzeatyckiego, rozmawia Elżbieta Piotrowska-Albin, dyrektor Segmentu Edukacja wydawnictwa Wolters Kluwer.
Sztuka szycia niewidzialnymi nićmi
W tym roku po raz drugi odbył się w Polsce Międzynarodowy Tydzień Facylitacji. Minął zaledwie rok od momentu, kiedy dyskutowaliśmy o tym, czym właściwie jest facylitacja. Dziś zaczynamy rozmawiać o doświadczeniach płynących z korzystania z facylitacji, dzielimy się spostrzeżeniami dotyczącymi tego, kiedy najlepiej może służyć organizacji.
Kandydat o szerokich horyzontach
O tym, jak znaleźć dobrego księgowego, rozmawiamy z dr Agnieszką Cichą, wykładowcą Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Z potrzeby realizacji wyższego celu…
Wiele nowych idei z początku wydaje się nam nierealnych. Podobnie może być z koncepcją turkusowego zarządzania. O kolejnym stadium rozwoju organizacji rozmawiamy z Pauliną Koperską.
Dział: Raport
Niedopasowanie kompetencji
ryzykiem przyszłości
Poprawa koniunktury w globalnej gospodarce zwiększyła problemy pracodawców z pozyskaniem specjalistów. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Hiszpania i Węgry – w tych krajach luka między potrzebami firm a kompetencjami kandydatów do pracy jest największa. Przy rosnących potrzebach i wymaganiach biznesu dostępność odpowiednich pracowników staje się niewystarczająca, a presja płacowa rośnie. Pomimo wdrażania licznych inicjatyw oraz zacieśniania się współpracy pomiędzy biznesem a szkolnictwem problem niedopasowania dostępnych na rynku kompetencji do rzeczywistych potrzeb pracodawców nie traci na znaczeniu.
Angielski w e-learningu
Obecnie, według różnych źródeł, językiem angielskim jako ojczystym posługuje się od 300 do 500 mln ludzi. Szacuje się również, że liczba osób uczących się języka angielskiego mieści się w przedziale od 250 mln do 1,8 mld. Jaką rolę odgrywa tu e-learning?
Dział: HRM
Dowód proszę! Dlaczego warto zarządzać energią pracowników?
Poczucie przeciążenia i wypalenia to dominujący stan „obowiązujący” w większości współczesnych organizacji, nie tylko pod koniec roku. Niestety, szanse, aby się to zmieniło, są małe. Tendencja jest raczej odwrotna – nowe projekty, krótkie terminy, wysokie oczekiwania i rosnący, związany z nimi poziom stresu i napięcia.
SPA na różne okazje
Wyjazd do spa może być okazją do zregenerowania się, ale też nagrodą dla pracownika za jego osiągnięcia lub pomysłem na biznesowe spotkanie czy konferencję.
Dział: Edukacja i rozwój
Angażujące technologie szkoleniowe
Grywalizacja, rozwiązania mobilne, implementacja wiedzy – co jeszcze dzieje się na rynku komercyjnych rozwiązań e-learningowych?
Zaprojektuj zaangażowanie w procesach szkoleniowych
Nie ma uczenia się lub rozwoju bez zaangażowania. Jak angażować pracowników w proces rozwojowy? Jakie są techniki i narzędzia projektowania, które wspierają zaangażowanie? Jakie techniki stosowane w innych branżach mogą nam pomóc?
Dział: Prawo
Zanim zatrudnisz pracownika tymczasowego…
Jak podnieść standardy pracy tymczasowej, warunki zatrudnienia pracowników tymczasowych i bezpieczeństwo prawne pracodawców użytkowników? Na te wyzwania odpowiada zgłoszony w lipcu 2016 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i konsultowany obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw.
Nowe wyzwania liderów
Współczesny szef ma trudne zadanie. Wymaga się bowiem od niego kompetencji sprzecznych z tradycyjnym rozumieniem roli przełożonego. Wyznaczanie zadań, rozliczanie i wyciąganie konsekwencji nie wystarcza. Dzisiejsi menedżerowie powinni otworzyć się na nowe doświadczenia.
Zrozumieć sposób myślenia drugiej strony
Od szoku kulturowego do nawigacji poprzez kultury – o osobistej polskiej podróży rozmawiamy z pochodzącym ze Szwecji Tobiasem Svenssonem, dyrektorem zarządzającym, prezesem zarządu SSAB Poland Sp. z o.o.
Młode talenty z firmą Henkel Polska
Wdrożony w 2015 r. program rozwoju młodych talentów w Henkel Polska „You Grow” ma pomóc firmie zrealizować ambitne cele HR-owe: wykształcić kolejne pokolenie liderów, utrzymać w firmie najzdolniejszych młodych pracowników, przyspieszyć ich kariery i awanse oraz utrzymać wysoki poziom zaangażowania i wyników pracy. W pierwszej edycji programu wzięło udział 14 pracowników o najwyższym potencjale rozwoju.
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi