Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s., ustawa ta określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zasady gospodarowania środkami tego funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.
W myśl art. 2 pkt 1 u.z.f.ś.s. działalność socjalna oznacza usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Poczęstunek z okazji Dnia Kobiet lub Dnia Pracownika Socjalnego może być sfinansowany z ZFŚS pod warunkiem, że byłaby to działalność socjalna. Dodatkowo należy pamiętać, iż przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, wobec czego niedopuszczalne jest przekazywanie świadczeń "po równo".
Powyższe powoduje, iż aby w ogóle móc myśleć o sfinansowaniu poczęstunku ze środków ZFŚS, powinno zostać wprowadzone zróżnicowanie wysokości świadczenia pomiędzy pracownikami, a na dodatek z poczęstunkiem powinny wiązać się dodatkowe świadczenia, dzięki którym można by uznać, iż mamy do czynienia z formą wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej lub sportowo-rekreacyjnej. Powoduje to, że co do zasady poczęstunek nie powinien być finansowany z ZFŚS.