Jeden z nich - „Pył węglowy w kopalni – czarny zabójca” przedstawia sposoby neutralizowania w wyrobisku tej bardzo niebezpiecznej substancji. Pył węglowy powstaje w procesie urobku lub przy w trakcie transportu węgla. Śmiertelnie niebezpieczny staje się dopiero, gdy zgromadzi się w jakimś miejscu w dużych stężeniach i w wysokiej temperaturze. Wystarczy wówczas tąpnięcie, przypadkowy kontakt z otwartym ogniem czy iskrą z urządzenia elektrycznego by doszło do eksplozji.
Największe katastrofy z udziałem pyłu węglowego w polskich kopalniach węgla kamiennego miały miejsce w 2002 r. w kopalni Jas-Mos (zginęło 10 górników, 2 zostało ciężko rannych), w 2006 r. w kopalni Halemba (23 ofiary śmiertelne i 1 górnik ranny) oraz w 2008 r. w kopalni Mysłowice-Wesoła (zginęło 2 górników, 1 został lekko ranny). Najtragiczniejszy w historii polskiego górnictwa był wybuch pyłu w kopalni Dymitrow w 1979 r., gdy zginęło 34 górników. W skali świata największą liczbę ofiar wybuchu pyłu węglowego przyniosła katastrofa w kopalni Henkeiko w Mandżurii w 1942 r. - zginęło wtedy 1527 osób.
Film szkoleniowy WUG pokaże, jak ograniczyć ryzyko wybuchu pyłu węglowego
Współpraca Wyższego Urzędu Górniczego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zaowocowała przygotowaniem trzech filmów szkoleniowych dla pracowników górnictwa.