– Choć zjawisko stresu w pracy to drugi najczęściej zgłaszany w Europie problem zdrowotny dotyczący pracy, niemal w czterech na dziesięć przypadków pracownicy wskazują, że w ich miejscu pracy nie rozwiązuje się go w odpowiedni sposób – mówi dyrektor EU-OSHA dr Christa Sedlatschek. – W całej Europie działa jednak wiele firm, które podejmują zdecydowane działania w celu zarządzania stresem, i to właśnie one mają znaleźć się w centrum uwagi dzięki Konkursowi Dobrych Praktyk. Podejmując kroki w celu wyeliminowania stresu w pracy, poprawiają one warunki zdrowotne swoich pracowników, a jednocześnie podnoszą własną wydajność. Nagrody mają zapewnić widoczność osiągnięć takich firm w całej UE w nadziei, że inni pracodawcy zechcą brać z nich przykład.
Europejski Konkurs Dobrych Praktyk organizowany jest we współpracy z państwami członkowskimi. W ramach tematyki tegorocznej edycji jury wyłoni podmioty, które z zaangażowaniem podejmują działania służące skutecznemu zarządzaniu stresem w pracy i innymi zagrożeniami psychospołecznymi przy udziale zarówno pracodawców, jak i pracowników.
Wnioski mogą być składane przez wszystkich pracodawców, pracowników i pośredników (np. lokalne służby prewencyjne ds. bhp) z państw członkowskich UE, krajów kandydujących, potencjalnych krajów kandydujących oraz z Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Uczestnicy rekrutujący się z organizacji krajowych będą oceniani w dwóch podkategoriach: przedsiębiorstwa zatrudniające do 100 pracowników i przedsiębiorstwa większe. Krajowi laureaci z poszczególnych kategorii przechodzą dalej do rundy europejskiej. Laureatów i niewielkie grono wyróżnionych podmiotów wyłania panel składający się z przedstawicieli czterech grup interesu rady zarządzającej EU-OSHA (instytucje rządowe i samorządowe, pracodawcy, pracownicy i Komisja Europejska) oraz ekspertów.
Europejski Konkurs Dobrych Praktyk
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zainaugurowała 12. edycję Europejskiego Konkursu Dobrych Praktyk w zakresie bhp. Konkurs stanowi część kampanii Stres w pracy? Nie, dziękuję! i kierowany jest do europejskich przedsiębiorstw lub organizacji wdrażających środki w celu skutecznego zarządzania stresem i zagrożeniami psychospołecznymi w pracy.