EU-OSHA przedstawia przykłady rozwiązań w zakresie polityki o zintegrowanym podejściu do BHP w kontekście starzejącej się siły roboczej.
Eurofound analizuje warunki pracy pracowników w każdym wieku, związane z tym wyniki w zakresie trwałości zatrudnienia oraz wpływ stosownych polityk na możliwość przedłużenia życia zawodowego.
Cedefop ocenia, w jaki sposób kształcenie i szkolenie zawodowe mogą służyć wspieraniu aktywnego starzenia się w pracy.
EIGE zwraca uwagę na aspekt płci w temacie starzejącej się siły roboczej i rozważa różne wyzwania, którym mężczyźni i kobiety muszą stawiać czoła.
W raporcie przedstawiono również wpływ długoterminowych tendencji demograficznych na zatrudnienie oraz przeanalizowano udział w szkoleniu przez całe życie. Ponadto raport wzywa do wprowadzenia rozwiązań odpowiednich dla aktywnego starzenia się, umożliwiających starszym pracownikom jak najdłuższą aktywność, wykwalifikowanie i zatrudnienie.
EU-OSHA o pracy i starzeniu się
Najnowszy raport sporządzony pod kierunkiem Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) ukazuje, w jaki sposób informacje zebrane od czterech agencji mogą pomóc w kształtowaniu polityki, zarówno w sposób uzupełniający, jak i stanowiąc więcej niż tylko sumę poszczególnych jej składników. W raporcie bazującym na specjalistycznej wiedzy, którą agencje dysponują w każdym ze swoich obszarów działalności, opisano wyzwania związane ze starzejącą się siłą roboczą oraz omówiono innowacyjne rozwiązania.