Odpowiedź: Ekwiwalent pieniężny dla telepracownika nie został wyłączony z podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego.
Uzasadnienie: Jak wynika z art. 6711 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., w sytuacji, gdy telepracownik wykonuje pracę z użyciem własnego sprzętu, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Wysokość tego ekwiwalentu określona jest w porozumieniu, regulaminie lub odrębnej umowie zawieranej między pracodawcą a telepracownikiem. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.
Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia urlopowego określone zostały z kolei w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) – dalej r.e.u.w. Zgodnie z § 6 r.e.u.w. wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
2) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
3) gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
4) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
5) ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
6) dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
7) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
7a) kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
8) nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
9) odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
10) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
Zasadą jest więc, że wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, za wyjątkiem powyższego, enumeratywnie wymienionego katalogu. Ekwiwalent dla telepracownika niewątpliwie zakwalifikować należy jako świadczenie ze stosunku pracy. Nie został on wyłączony w przywołanym przepisie. Dlatego zdaniem Autorki należy go uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Mając na względzie treść § 14 r.e.u.w. analogiczna sytuacja zachodzi w odniesieniu do ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Paulina Zawadzka-Filipczyk