CO TO ZA PRAWO?
Zmiany w zasadach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami

Minister Zdrowia, rozporządzeniem z dnia 8 grudnia 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 240, poz. 1611) wprowadził kilka zmian w zasadach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami.
W § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) – dalej r.b.l.p., dotyczącym zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, dodany został nowy punkt 3a. Zgodnie z nim w przypadku, gdy pracownicy wykonują pracę w warunkach przekroczeń wartości maksymalnych dopuszczalnych ekspozycji na promieniowanie optyczne, oraz w przypadku, gdy w wyniku badań lekarskich stwierdzono u pracownika chorobę lub niekorzystne dla zdrowia skutki, które w opinii lekarza są wynikiem narażenia na promieniowanie optyczne w pracy, lekarz sprawujący opiekę zdrowotną ma obowiązek zawiadomić pracowników o wynikach badań lekarskich oraz poinformować, jakim badaniom lekarskim powinni się poddać po ustaniu narażenia na promieniowanie optyczne. Ponadto lekarz jest obowiązany przeprowadzać okresowe analizy wyników kontroli zdrowia pracowników oraz informować pracodawcę o wynikach tych analiz (z zachowaniem tajemnicy lekarskiej).

Zgodnie z art. 2071 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 74 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników, oraz o działaniach ochronnych i zapobiegawczych podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia tych zagrożeń.
Omawiane zmiany są konsekwencją wprowadzenia rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne (Dz. U. Nr 100, poz. 643), w którym określono minimalne wymagania dotyczące wyznaczania poziomu ekspozycji przy pracach, przy których może wystąpić narażenie pracownika na promieniowanie optyczne w postaci promieniowania nielaserowego lub promieniowania laserowego oraz wymagania dotyczące oceny ryzyka zawodowego, unikania lub ograniczania ryzyka zawodowego, a także wymagania dotyczące informowania i szkolenia pracowników.
Obydwa rozporządzenia wdrażają do polskiego prawa dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/25/WE z dnia 5 kwietnia 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (sztucznym promieniowaniem optycznym) (Dz. Urz. UE L 114 z 27.04.2006, s. 38 z późn. zm.) Zmianie uległ również załącznik nr 1 do r.b.l.p. Część tabeli "I Czynniki fizyczne" otrzymała następujące brzmienie:

lp.
Nazwa czynnika
Częstotliwość badań
1.
Hałas

- badania ogólne – co 4 lata,

- otolaryngologiczne i audiometryczne – co roku przez pierwsze 3 lata pracy w hałasie,

- następne – co 3 lata.

2.

Ultradźwięki małej częstotliwości

 - co dwa lata.
3.

Drgania mechaniczne (wibracja) przekazywane na kończyny górne

- pierwsze badanie okresowe – po pół roku pracy,

następne – co 3 lata.

4.

Drgania mechaniczne przekazywane na całe ciało (wibracja ogólna)

- co 4 lata.

5.
Promieniowanie jonizujące

- co 3 lata.

6.

Promieniowanie i pola elektromagnetyczne

- co 4 lata.

7

Promieniowanie optyczne (długość fali od 100 nm do 1 mm) :

1. Nadfioletowe (UV)
2. Podczerwone (IR)
3. Laserowe
4. Widzialne (światło)
- okresowe – co 3 lata.
8

Zagrożenia związane z obsługą monitorów ekranowych

- co 4 lata.

9
Mikroklimat gorący

- co 3 lata,

- powyżej 45 roku życia – co 2 lata.

10
Mikroklimat zimny

- co 3 lata.

11.

Zwiększone lub obniżone ciśnienie atmosferyczne

- co 3 lata.