W sierpniu blisko 38 proc. zaświadczeń lekarskich wystawiono w formie elektronicznej. To o 2 proc. więcej niż w lipcu - podał we wtorek ZUS. To średnia dla całego kraju, natomiast są dwa województwa, w których już ponad połowa zwolnień jest wystawiana elektronicznie:

  • zachodnio-pomorskie - 52 proc.
  • podlaskie - 50 proc.

Liczba e-zwolnień rośnie z każdym miesiącem. Wciąż jednak nie wszyscy lekarze mają dostęp do systemu e-zwolnień. Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową. Jak podaje ZUS w sierpniu e-zwolnienia wystawiło ponad 40 tys. lekarzy (27,5 proc. upoważnionych do wystawiania zwolnień). Dla porównania: w lipcu było ich około 38 tys., a w czerwcu około 35 tys.

Ułatwienia dla lekarzy

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Wystawione przez lekarza e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie, a lekarz nie musi dostarczać zwolnienia do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii.

 

Czytaj też: Czasem e-zwolnienie nie wystarczy, żeby ZUS wypłacił zasiłek >

 

Ułatwienia dla pracowników i pracodawców

Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą), a procodawca będzie od razu wiedział, że pracownik jest chory. Pracownik nie musi już podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS.

 

Czytaj też: Pracodawcy muszą przygotować się do e-zwolnień >

 

Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA, nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie dotyczą go w związku z tym ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Zwolnienie wystawi też asystent medyczny

Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu kolejną zmianę w zakresie wystawiania zwolnień lekarskich. Zwolnienie lekarskie będzie mogła wystawić również sekretarka medyczna na podstawie dokumentacji medycznej sporządzonej przez lekarza.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Świadczenia chorobowe >

Choroba pracownika a wynagrodzenie >

Kontrola zwolnień chorobowych - uprawnienia pracodawcy i ZUS >

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego >

Praca i zwolnienie lekarskie w tym samym dniu >