Zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby będą wystawiane w formie elektronicznej. Wyjątkiem będą papierowe zwolnienia, a wydruki – na prośbę chorego.
Tak wynika z projektu zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, którym Sejm zajmował się na ostatnim posiedzeniu podczas pierwszego czytania.
Zgodnie z projektem, dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby będą zaświadczenia lekarskie w formie dokumentu elektronicznego, jego wydruk, zaświadczenia wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, a także przez jakiś czas papierowe formularze.
Zasadniczym i docelowym dokumentem stwierdzającym niezdolność pracownika do pracy będzie jednak e-zwolnienie. Lekarz wystawi je podczas wizyty chorego. Elektroniczny dokument będzie potwierdzony za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Za pomocą Internetu trafi od razu na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS-u, a ten prześle go do pracodawcy chorego. W ten sposób wszystko zadziała, jeśli lekarz i ZUS będą mieli profil informacyjny płatnika składek. O jego założeniu firma zawiadomi na piśmie zatrudnionych, co zwolni ich z przynoszenia wydruków zwolnień.
Lekarze będą mieli na profilu informacyjnym dostęp do danych chorego, jego płatników składek, a także członków rodziny. Dane te zostaną automatycznie zapisane w zaświadczeniu lekarskim. Chory na wizycie powinien potwierdzić ich aktualność. Lekarz wpisze do systemu informacje o stanie zdrowia pacjenta, np. numer statystyczny choroby, czas choroby. Jeśli dane na profilu będą niekompletne lub nieprawidłowe, wówczas wystawiający zaświadczenie będą mieli obowiązek uzyskania ich od ubezpieczonego. To lekarze podczas wizyt utworzą swój profil informacyjny o chorym i płatniku za pomocą systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez ZUS.
Obok e-zwolnienia ma funkcjonować też jego wydruk. Dla ważności tego dokumentu konieczne będą podpis i pieczątka wystawiającego. Sporządzenie wydruku zaświadczenia lekarskiego będzie możliwe tylko po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego w postaci elektronicznej. Lekarz będzie musiał wydrukować zaświadczenie, jeśli poprosi o to chory.
Na chorym ubezpieczonym będzie ciążył obowiązek wystąpienia z żądaniem wydania wydruku, jeśli płatnik składek nie będzie zobowiązany do założenia swojego profilu informacyjnego. Jest to platforma elektroniczna, na którą ZUS będzie przesyłał pracodawcom zwolnienia lekarskie otrzymane od lekarzy. Pracodawcy nieposiadający profilu będą otrzymywali wydruk zaświadczenia lekarskiego bezpośrednio od ubezpieczonego, tak jak jest to teraz.
Forma pisemna zaświadczenia lekarskiego przewidziana jest dla sytuacji awaryjnych np. gdy nie będzie połączenia z Internetem – na przykład w trakcie wizyty domowej. Wówczas lekarz będzie korzystał z blankietów, które uprzednio wydrukuje.
Projekt zakłada także zmianę zasad obliczania zasiłku chorobowego dla osób prowadzących firmy. Teraz świadczenie liczy się od podstawy wymiaru składki wpłaconej do ZUS tylko w ostatnim miesiącu. Po zmianach wysokość zasiłku będzie uśredniana i zależna od faktycznie zapłaconych składek w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Agnieszka Rosa