Dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Artykuł 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) – dalej k.p. stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W konsekwencji tego, w przypadku gdy święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy. Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.
Wigilia firmowa - czy wiesz, jak ją sfinansować?
Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.
Katalog świąt w Polsce
Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90) dniami wolnymi od pracy są:
- 1) dni niżej wymienione:
- a) 1 stycznia - Nowy Rok,
- b) 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
- e) 1 maja - Święto Państwowe,
- f) 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- h) dzień Bożego Ciała,
- i) 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- j) 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- k) 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- l) 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- m) 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia;
- 2) niedziele.
Ponieważ Wigilia nie jest dniem świątecznym, w sytuacji w której przypada w sobotę będącą dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, nie powoduje obniżenia obowiązującego pracownikowi wymiaru czasu pracy a tym samym nie stwarza konieczności zapewnienia pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.