Odpowiedź: zgodnie z art. 23 k.c. wizerunek człowieka stanowi jedno z dóbr osobistych i podlega ochronie, przewidzianej w przepisach prawa cywilnego, jak i prawa autorskiego. Przepis art. 81 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - dalej u.p.a. stanowi, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.
Zamieszczanie na firmowych serwerach lub w intranecie zdjęć pracowników wymaga więc uzyskania zgody fotografowanych osób. Zgoda może być wyrażona w dowolnej formie (przepisy nie wymagają w takim przypadku zgody na piśmie). Wykorzystując wizerunek pracownika bez jego zgody pracodawca może narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika.
Zgoda pracownika na rozpowszechnianie jego wizerunku nie będzie jednak wymagana w następujących sytuacjach, gdy:
- pracownik otrzymał umówioną zapłatę za pozowanie,
- pracownik jest osobą powszechnie znaną, a wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez niego funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
- wizerunek pracownika stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza (art. 81 ust. 1 zd. drugie i ust. 2 u.p.a.).
Dysponowanie wizerunkiem pracownika wymaga uzyskania jego zgody
Czy na zamieszczenie na firmowych serwerach lub w intranecie zdjęć pracowników z wydarzeń i imprez firmowych koniczna jest zgoda pracownika?