Krok I: złożenie wniosku o jednorazowe odszkodowanie

Stosownie do postanowień art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W celu uzyskania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wypłacanego przez ZUS, poszkodowany (ubezpieczony) lub uprawniony członek rodziny, składa wniosek o wypłatę tego odszkodowania za pośrednictwem płatnika składek (pracodawcy).

Krok II: skompletowanie dokumentacji
Płatnik składek, po otrzymaniu wniosku, zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. Nr 234, poz. 1974 z późn. zm.) kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w szczególności:
1) protokół powypadkowy;
2) prawomocny wyrok sądu pracy;
3) kartę wypadku;
4) decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej;
5) zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony;
6) odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy lub u której stwierdzono chorobę zawodową.
 
(…)

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skorzystaj z LEX Navigator Procedury BHP – to praktyczny przewodnik po procedurach, określających wymagania z zakresu bezpieczeństwa pracy, jakie należy spełnić, przygotowując oraz prowadząc prace na każdym stanowisku pracy.