W dniu 28 sierpnia 2012 r. skierowano do I czytania w Sejmie projekt grupy posłów Ruchu Palikota o zmianie ustawy - Kodeks pracy, dotyczący wydłużenia wymiaru urlopu ojcowskiego z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni.
Projektowana nowelizacja ma na celu przede wszystkim wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Zwiększenie wymiaru urlopu ojcowskiego pociąga za sobą potrzebę zobligowania pracodawcy do udzielenia urlopu także ojcu dziecka. Istotną różnicą pomiędzy projektowaną regulacją a obowiązującym stanem prawnym jest to, że wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie może odbyć się w tym samym czasie, co urlopu macierzyńskiego. Rozwiązanie takie ma na celu umożliwienie matce dziecka powrót do pracy i stanowi faktyczne umożliwienie połączenia aktywności zawodowej z wychowywaniem dzieci. Rodzice bowiem mieliby możliwość dzielenia między sobą urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, co pozwala na pracę jednego z rodziców z jednoczesnym wychowywaniem dziecka w najbardziej wymagającym okresie jego życia przez drugiego rodzica. Jednocześnie zagwarantowałoby, że to właśnie ojciec zajmowałby się dzieckiem, a nie matka, co prawdopodobnie miałoby miejsce, gdyby oboje rodzice byli w domu w tym samym czasie.
Według danych ZUS, w pierwszym kwartale 2010 r. urlop ojcowski wykorzystało nieco ponad trzy tysiące ojców, ale już dwa lata później – siedem tysięcy. Jednocześnie najnowsze badania wykazują, że ponad połowa Polaków uważa, że urlop ojcowski powinien zostać wydłużony. Zdaniem projektodawców nowa sytuacja prawna niewątpliwie przyczyni się do pozytywnych zmian w relacjach partnerskich dotyczących pogodzenia obowiązków rodzinnych i zawodowych. Wydłużenie urlopu ojcowskiego pozwoli na nawiązanie bliskich więzi emocjonalnych z dzieckiem. Wzmocnienie tych więzi wpłynie pozytywnie na stosunki zarówno ojca z dzieckiem, jak i wzajemne relacje rodziców dziecka, a także umożliwi przełamanie nierównego podziału obowiązków w rodzinie. Wdrożenie projektowanego rozwiązania stanowi swego rodzaju zachętę systemową dla pracodawców i pracowników do wzmocnienia przekonania, że bycie ojcem i opiekowanie się przez niego dzieckiem jest tak samo ważne, jak wychowywanie dziecka przez matkę. Jednocześnie przebywanie ojca z dzieckiem pozwala kobiecie wrócić do aktywności zawodowej, co stanowi istotny krok naprzód w eliminowaniu barier stawianych często przez pracodawców, którzy niechętnie akceptują zamierzenia dotyczące planowania potomstwa.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 31 sierpnia 2012 r.