1 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Ustawa wydłużyła z 30 do 90 dni termin na wniesienie przez pracodawcę wniosku o rekompensatę kosztów poniesionych w czasie odbywania ćwiczeń wojskowych przez pracownika.
Chodzi o rekompensatę kosztów (bez kwot wynagrodzenia) poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa pracownika odbywającego ćwiczenia wojskowe lub pełniącego okresową służbę wojskową lub z tytułu powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi zatrudnionemu dotychczas u tego pracodawcy.
Pracodawca ma obecnie dziewięćdziesiąt (dotychczas trzydzieści) dni od dnia zwolnienia żołnierza rezerwy z ćwiczeń wojskowych lub z pełnienia okresowej służby wojskowej na złożenie wniosku.
Zmieniła się również wysokość świadczenia. Kwota świadczenia za każdy dzień odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej przez żołnierza rezerwy od 1 sierpnia 2014 r. nie może być wyższa od 1/21 (dotychczas 1/30) dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, albo w okresie poprzedzającym dany miesiąc pełnienia okresowej służby wojskowej.
Od 1 sierpnia 2014 r. komendanci wojskowi będą mieli obowiązek informować pracodawców o terminach zaplanowanych ćwiczeń i ich zmianach. Wyjątkiem będzie służba wojskowa pełniona w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz gdy powołanie następuje w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Nowelizacja weszła w życie 1 sierpnia 2014 r.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 1 sierpnia 2014 r.