Odpowiedź:
Deklarację DEK-I-0 składają pracodawcy, którzy są obowiązani dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON z tytułu nieosiągnięcia odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) - dalej u.r.z.n. Deklarację należy składać do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty.
Uzasadnienie:
Deklarację DEK-I-0
DEK-I-0 to miesięczna deklaracja wpłat, składana przez pracodawcę zobowiązanego do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 u.r.z.n.
Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%, zobowiązany jest dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz (w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 % przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 % a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych) oraz składać poprzez teletransmisje danych w formie dokumentu elektronicznego (system e-PFRON) miesięczne deklaracje wpłat DEK-I-0 oraz roczne deklaracje DEK-R.
Wzory deklaracji wprowadzone zostały na podstawie art. 49 ust. 2 u.r.z.n. i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz. U. z 2013 r. poz. 392, z późn. zm.).
Miesięczne deklaracje (DEK-I-0) należy składać do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty (np. deklarację za wrzesień 2014 r. należało złożyć w terminie do 20 października 2014 r.). Natomiast roczne deklaracje (DEK-R) należy składać do 20 stycznia roku następnego po roku, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty (np. deklarację roczną za 2014 r. należało złożyć w terminie do 20 stycznia 2015 r.).
Kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy dany podmiot podlega obowiązkowi wpłat na PFRON mają:
- ustalenie czy jest on pracodawcą;
- prawidłowe obliczenie stanu zatrudnienia ogółem;
- ustalenie, czy w odniesieniu do tego pracodawcy nie zachodzą wyłączenia podmiotowe.
Pracodawca wyliczając stan zatrudnienia na poczet prawidłowego wyliczenia stanu zatrudnienia 25 pracowników oraz wskaźnika 6% bierze pod uwagę pracowników, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), z uwzględnieniem wyłączeń wskazanych w art. 21 ust. 5 u.r.z.n.
Zgodnie z art. 21 ust. 5 u.r.z.n., do liczby pracowników nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:
- na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
- przebywających na urlopach wychowawczych;
- przebywających na urlopach rodzicielskich;
- nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej;
- będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
- nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego;
- przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.
Do wskaźnika zatrudnienia wlicza się niepełnosprawnych wykonawców pracy nakładczej, zgodnie z art. 28 ust. 3 u.r.z.n.
Podmioty ustawowo zwolnione z wpłat na PFRON to:
- pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
- pracodawcy osiągający wymagane przez ustawę (lub obniżone) wskaźniki zatrudniania osób niepełnosprawnych,
- publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne niedziałające w celu osiągnięcia zysku, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi,
- pracodawcy prowadzący zakłady pracy będące w likwidacji albo co do których ogłoszono upadłość,
- placówki dyplomatyczne i urzędy konsularne, przedstawicielstwa i misje zagraniczne.
- domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej;
- hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.
Mateusz Brząkowski, autor współpracuje z publikacją Serwis HR
Odpowiedzi udzielono 23 stycznia 2015 r.