Odpowiedź: decyzja o ustalaniu planu urlopów należy do pracodawcy.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 (tzw. urlop na żądanie).
Zobacz także: Jak udzielać urlopu wypoczynkowego?
Natomiast przepis art. 163 § 11 k.p. stanowi, iż pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem.
Jak wynika z powyższego w przypadku, gdy u pracodawcy działają związki zawodowe, rezygnacja z ustalania planu urlopów wymaga uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej. Natomiast u tych pracodawców, u których nie działają organizacje związkowe, decyzja o ustalaniu planu urlopów należy do pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca może samodzielnie zadecydować o nie tworzeniu planu urlopów.
Jeżeli więc pracodawca (urząd miasta i gminy, w którym nie działa zakładowa organizacja związkowa) nie widzi potrzeby tworzenia planu urlopów, to nie ma takiego obowiązku. W takiej sytuacji termin urlopu należy ustalać po porozumieniu z pracownikiem, uwzględniając wniosek pracownika oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.