Na podstawie przepisów art. 181 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, może przerwać wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego i pozostałą część tego urlopu wykorzystać w terminie późniejszym. Jeśli w okresie przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego lekarz uzna, ze dziecko przebywające w szpitalu wymaga opieki ze strony matki, pracownicy w tym okresie może przysługiwać zasiłek opiekuńczy.
Od 2 stycznia 2016 r. ustawą o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzono zmiany do przepisów Kodeksu pracy. Z dodanego ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. przepisu art. 1821g wynika, że do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 181 k.p. Oznacza to, że w przypadku gdy dziecko będzie wymagało opieki szpitalnej rodzic dziecka korzystający z urlopu rodzicielskiego może go przerwać i niewykorzystaną część wykorzystać w terminie, który przypada od dnia wypisania dziecka ze szpitala.
Przepis dotyczący przerwania urlopu w okresie pobytu dziecka w szpitalu stosuje się odpowiednio do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego.