Odpowiedź:

W sytuacji gdy pracownik rozpoczął wykorzystywanie urlopu ojcowskiego, nie można go przerwać, gdyż przepisy nie przewidują takiej sytuacji. Natomiast zgodnie z przepisami urlop ojcowski może być udzielony w dwóch częściach.

Uzasadnienie:

Zgodnie art. 182[3] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni. Urlop ojcowski może zostać wykorzystany przez pracownika – ojca tylko w ciągu 24 miesięcy życia dziecka, po ukończeniu przez dziecko 24 miesięcy życia niewykorzystany urlop ojcowski przepada. Jedyną przesłanką formalną konieczną do udzielenia urlopu ojcowskiego jest złożenie przez pracownika – ojca pisemnego wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego, najpóźniej na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. W przypadku dotrzymania tego terminu przez pracownika, pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wniosek pracownika, nie może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego.
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z przepisami po złożeniu wniosku w wymaganym terminie zarówno pracodawca jak i pracownik związani są terminem jaki został określony we wniosku. Kodeks pracy nie przewiduje możliwości przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu ojcowskiego, nawet z powodu choroby. Choroba nie przerywa urlopu ojcowskiego.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski może zostać wykorzystany w dwóch częściach. Tak więc w sytuacji gdy pozostał do wykorzystania jeszcze tydzień urlopu ojcowskiego wydaje się, iż pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy o przesuniecie terminu urlopu (dotyczy tylko pełnego tygodnia). Jednakże należy podkreślić, iż pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika i nie jest zobowiązany do wyrażenia zgody na przesuniecie terminu.

Małgorzata Skibińska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych  oraz jest ekspertem Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe i HR
Odpowiedzi udzielono  17.05.2016 r.