Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Pracownik zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej na okres od 1 do 30 września W dniu 20 września idzie na zwolnienie lekarskie, które trwa do 10 października. Umowa wygasa z dniem 30 września. Następnie po zakończeniu zwolnienia zostaje podpisana nowa umowa w dniu 11 października - pracę wykonuje znowu u tego samego pracodawcy-użytkownika.

Czy jest konieczność w takim przypadku ponowne przeprowadzenie szkoleń wstępnych bhp w dniu 11 października, jeżeli pracownik szkolenia takie przeszedł 1 września? Czy zwolnienie lekarskie przerywa ciągłość zatrudnienia?

Odpowiedź:

Z formalnego punktu widzenia (literalnej interpretacji przepisów) pracownik powinien zostać poddany szkoleniu wstępnemu z zakresu bhp z uwagi na przerwanie zatrudnienia (rozwiązanie stosunku pracy). Uważam jednak, że bezzasadne jest przeprowadzanie zarówno szkolenia wstępnego, jak i badań profilaktycznych dla pracownika, który po 11-dniowej przerwie w zatrudnieniu spowodowanej chorobą, ponownie nawiązał stosunek pracy z tym samym pracodawcą.

Uzasadnienie:

Stosownie do art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań: (1) wstępne, dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe; (2) okresowe, w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy oraz (3) kontrolne, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.

Wyjątek od reguły, zgodnie z którą każdy nowozatrudniony pracownik powinien zostać poddany badaniom wstępnym stanowi przypadek osoby ponownie przyjmowanej do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą (art. 229 § 1 zd. 1 k.p.).

Podobnie jest ze szkoleniem bhp, bowiem i w tym przypadku, zgodnie z art. 2373 § 1 k.p. nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Dlatego też, w myśl art. 2373 § 2 k.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).

Przepis art. 2373 § 2 k.p. wskazuje, że szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, jakie zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Co prawda w opisanym przypadku ponowne zatrudnienie pracownika nie nastąpiło bezpośrednio, a dopiero po 11 dniach od daty rozwiązaniu stosunku pracy, jednakże uważam, że przeprowadzanie ponownego szkolenia wstępnego z dziedziny bhp jest bezzasadne, o ile pracownik został zatrudniony na tym samym stanowisku, co przed zwolnieniem lekarskim.

W mojej ocenie, choć należy wyraźnie podkreślić, że przepisy bhp wprost tego nie określają, przez analogię można odnieść się do treści art. 229 § 1 k.p. i nie przeprowadzać takiego szkolenia, jeżeli przerwa w zatrudnieniu była krótsza niż 30 dni.

Gdyby jednak po ponownym nawiązaniu stosunku pracy zmienił się zakres zadań pracownika, to w takim przypadku powinien on zostać ponownie poddany instruktażowi stanowiskowemu, a fakt ten powinien zostać odnotowany w drugiej części wypełnionej już karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp.

Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 23 października 2014 r.