Odpowiedź

Nabywanie stażu pracy w służbie bhp możliwe jest jedynie przez formalne zatrudnienie w strukturach tego rodzaju służby. Zatrudnienie poza komórką bhp, niezależnie od zakresu obowiązków osoby pełniącej rolę Pełnomocnika ds. Systemów Zarządzania, nie daje formalnych podstaw do zaliczenia stażu pracy do stażu pracowników służby bhp. Sama zmiana nazwy stanowiska pracy przez dodanie nazwy stanowiska stosowanego w strukturach służby bhp wydaje się być działaniem nieprawidłowym w kontekście nabywania stażu w służbie bhp. Pracownik służby bhp w ramach jednego stosunku pracy nie powinien być angażowany w zadania dodatkowe, wykraczające poza jego obowiązki wynikające z przepisów.  W omawianym przypadku naliczanie stażu pracy w służbie bhp będzie możliwe albo przy zatrudnieniu pełnomocnika w komórce bhp w pełnym wymiarze czasu pracy lub na część lub cały etat – w ramach umowy oddzielnej.

Uzasadnienie

Pracodawca, u którego zatrudnienie na podstawie stosunku pracy sięga stu pracowników lub więcej, zgodnie z art 23711 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) - dalej k.p., rodzi obowiązek utworzenia służby bhp, która pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. Szczegółowe kwestie funkcjonowania takiej służby uregulowane są w  rozporządzenia Rady Ministrów z 2.09.1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704 ze zm.) – dalej r.s.b.h.p.
Kwestia zatrudnienia w służbie bhp uregulowana została w § 4 r.s.b.h.p. Pracownicy służby bhp są zatrudniani na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów ds. bhp. Przepisy nie przewidują innych stanowisk pracy, na których pracodawca może zatrudniać pracowników w komórce bhp. Jest to oczywiście pewne ograniczenie dla zatrudniającego, ale jednocześnie zapobiega nadmiernej dowolności zarówno w kwestii samego nazewnictwa stanowisk, jak i wymagań kwalifikacyjnych dających możliwość bycia zatrudnionym w służbie bhp.
Odnosząc się do kwestii nabywania stażu pracy w służbie bhp przez osobę zatrudnioną jako „Pełnomocnik ds. Systemów Zarządzania”, należy wskazać, że tylko formalne zatrudnienie w strukturach służby bhp daje możliwość nabywania stażu w omawianym zakresie. Dopiero okres formalnego zatrudnienia na jednym ze stanowisk, o których mowa w § 4 r.s.b.h.p. wiąże się z nabywaniem stażu w służbie bhp. Pełnomocnik zatrudniony jest poza strukturami służby bhp, niezależnie od tego jakie są jego obowiązki. Tym samym nie ma podstaw, aby okres zatrudnienia w dotychczasowej roli – ale nie w komórce bhp, był czasem wliczanym do stażu w służbie bhp. W omawianym przypadku, chcąc, aby pracownik rozpoczął nabywanie stażu pracy w służbie bhp, można go zatrudnić w komórce bhp w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku, w ramach którego spełnia wymagania kwalifikacyjne. Jest to rozwiązanie spełniające najpełniej wymagania zatrudnienia w służbie bhp. Przyjmuje się, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia z pracownikiem drugiej umowy o pracę, której przedmiotem będzie praca w służbie bhp na określonym stanowisku – w niekoniecznie pełnym wymiarze czasu pracy. Należy natomiast unikać sytuacji, w ramach których Pełnomocnik będzie zatrudniony w ramach jednej umowy na dwóch stanowiskach pracy – w tym w ramach służby bhp. Pracownik służby bhp nie może być obciążany innymi obowiązkami, wykraczającymi poza zadania tej służby. Trudno przyjąć, że zatrudnienie w służbie bhp na „1/16 etatu” spełnia powyższy wymóg. Dopiero w razie rozdzielenia współpracy na dwa osobne etaty (dwie odrębne umowy), z której jedna będzie dotyczyła wyłącznie pracy w służbie bhp, istnieje możliwość wykonywania odrębnych zadań – w roli Pełnomocnika – bez kolizji z zatrudnieniem w służbie bhp. Zatem rozbicie etatu w ramach jednego stanowiska (jednej umowy) nie będzie działaniem prawidłowym – nie ma natomiast przeszkód do zawarcia umowy dodatkowej.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2017 r.

  Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów