Pracownik przebywający od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim z powodu urazu spowodowanego wypadkiem w pracy został tydzień temu aresztowany z powodu podejrzenia popełnienia czynu przestępczego już w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Decyzją prokuratora zastosowano wobec niego areszt tymczasowy na 3 m-ce. Zwolnienie lekarskie wystawiono do 31 sierpnia 2010 r.
Czy od momentu aresztowania należy przerywać wypłatę zasiłku chorobowego?
Po jakim czasie można z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę i na jakiej podstawie?
Osoba ta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do dnia 31 sierpnia 2011 r.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie tymczasowego aresztowania.
Umowa o pracę wygaśnie z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania.
Zasady przyznawania i wypłaty zasiłku chorobowego zostały określone w przepisach ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) – dalej u.ś.p. W art. 12 ust. 2 pkt 3 u.ś.p. ustawodawca wskazał wprost, że zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
W konsekwencji, w przypadku przedstawionym w treści pytania, pracownik od momentu aresztowania nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego.
W przypadku tymczasowego aresztowania nie będzie konieczności rozwiązywania z pracownikiem umowy o pracę. Umowa ta, na mocy art. 66 § 1 Kodeksu pracy – dalej k.p., wygaśnie z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. Jak wynika z piśmiennictwa, w przypadku tymczasowego aresztowania nie jest dopuszczalne rozwiązanie umowy na podstawie art. 53 § 1 pkt 2 k.p., czyli w związku z trwającą ponad miesiąc usprawiedliwioną nieobecnością w pracy z innej przyczyny niż choroba, gdyż art. 66 § 1 k.p. dopuszcza rozwiązanie bez wypowiedzenia tylko z przyczyn zawinionych przez pracownika (zob. K. Jaśkowski [w:] K. Jaśkowski, E. Maniewska, Kodeks pracy. Komentarz, Zakamycze 2002). Jednocześnie jednak, jak wskazał SN w uchwale z dnia 12 października 1976 r., I PZP 49/76 (OSNCP 1977, nr 4, poz. 67), tymczasowe aresztowanie pracownika nie stanowi samo przez się podstawy do rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Z istnieniem takiej podstawy możemy mieć do czynienia jedynie w przypadku oczywistości przestępstwa.