Odpowiedź:
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dyskusyjne jest wystąpienie przyczyny zewnętrznej jako koniecznego elementu definicji wypadku przy pracy.
Po zebraniu informacji odnośnie do stanu szatni i stwierdzeniu braku ewentualnych nieprawidłowości (niewłaściwego stanu szatni - nie wiadomo czy pracownik siedział, jakie to było siedzisko, etc.), zespół powypadkowy w składzie dwuosobowym podejmuje ważną decyzję o dopuszczalności uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, którą później może zakwestionować jeszcze pracodawca.
Uzasadnienie:
Należy zwrócić uwagę na pewne zaniechanie pracodawcy. Skoro wiadomo było, że pracownik ma skłonność do „wypadania dysku”, dlaczego nie dokonano zmiany stanowiska pracy? Czy lekarz medycyny pracy był informowany w skierowaniu na badania okresowe, że pracownik podczas czynności może doznać „wypadnięcia dysku”? Jeżeli wiedział, to czy lekarz medycyny pracy na to się godził i dopuszczał pracownika do pracy? Możliwym jest chociażby teoretycznie rozwiązanie, by obuwia nie zmieniać w pracy, a przychodzić do pracy w obuwiu już wymaganym według tabeli przydziału norm (własnym obuwiu roboczym). Na takie rozwiązanie wskazuje informacja, że pracownik obsługuje pulpit sterowniczy. Nasuwa się pytanie: w jakich warunkach obsługuje pulpit? Jeżeli np. w warunkach skażenia, wilgoci, innych zanieczyszczeń – to zmienia sytuację z wskazaniem na zmianę stanowiska pracy dla owego pracownika.
Jerzy Fijołek, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP
Odpowiedzi udzielono 25 lutego 2015 r.