Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy wózki widłowe muszą mieć wyznaczone oznakowane miejsce postoju (garażowania) w zakładzie produkcyjnym?

Odpowiedź:

Przepisy nie przewidują obowiązku wyznaczenia i oznakowania miejsca postoju (garażowania) wózka widłowego w zakładzie produkcyjnym, jednakże dla bezpieczeństwa pracowników i w celu uniknięcia uszkodzeń wózka na skutek pracy pracowników i transportu wewnątrzzakładowego, a także w celu zapewnienia bezpiecznego ładowania wózka elektrycznego, pracodawca najczęściej wyznacza miejsce na terenie zakładu pracy, w którym wózek jest przechowywany (garażowany). W wielu przypadkach ww. miejsce jest jednocześnie miejscem ładowania wózków widłowych. Wyznaczone miejsce postoju w zakładzie produkcyjnym, będące jednocześnie miejscem ładowania wózka jest najczęściej oznakowane liniami barwy białej lub żółtej.

Uzasadnienie:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p. nakazuje pracodawcy zapewnienie na terenie zakładu pracy wykonania i oznakowania, zgodnie z odpowiednimi przepisami, dróg komunikacyjnych i transportowych oraz dróg dla pieszych. Drogi i przejścia powinny posiadać wymiary odpowiednie do liczby potencjalnych użytkowników oraz rodzajów i wielkości stosowanych urządzeń transportowych i przemieszczanych ładunków. Podobne wymagania zawarte w przepisach dotyczą także oznakowania pól odkładczych na terenie magazynu do magazynowania towarów.

Zgodnie § 12 ust. 1 załącznika nr 1 do r.b.h.p. miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, powinny być oznakowane skośnymi pasami - na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Wymiary tego oznaczenia powinny być odpowiednie do rozmiaru przeszkody lub niebezpiecznego miejsca. Żółte i czarne lub białe i czerwone pasy powinny być narysowane pod kątem około 45° i powinny mieć zbliżone wymiary. Pola odkładcze nie powinny być oznakowywane na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi, gdyż takie oznakowanie przewidziane jest dla miejsc w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów. Takie miejsca to np. otoczenie ramp wyładunkowych lub otoczenie regałów magazynowych.

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono 14 kwietnia 2015 r.