Odpowiedź
O tym, czy dane schorzenie można uznać za chorobę powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, a także o doznanym uszczerbku na zdrowiu uprawniającym do jednorazowego odszkodowania, orzeka komisja lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Dotyczy to również choroby zakaźnej, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW-B), która nie przeszła w stan przewlekły i nie uszkodziła wątroby.
Uzasadnienie
W myśl art. 118 ust. 1 ustawy z 9.04.2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2016 r. poz. 713 ze zm.), funkcjonariuszowi, który wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł szkodę w mieniu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. W razie śmierci funkcjonariusza w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby odszkodowanie otrzymują pozostali po nim członkowie rodziny (małżonek funkcjonariusza, który pozostawał z nim we wspólnym pożyciu, a w dalszej kolejności dzieci oraz rodzice funkcjonariusza, jeżeli w dniu śmierci funkcjonariusza spełniali warunki do uzyskania renty rodzinnej).
Wykaz chorób, z tytułu których funkcjonariuszowi Służby Więziennej przysługuje jednorazowe odszkodowanie, określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 11.08.2010 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 736), natomiast zasady wypłaty odszkodowań uregulowano w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 22.07.2010 r. w sprawie postępowania dotyczącego przyznawania odszkodowań i zwrotu kosztów zaopatrzenia w wyroby medyczne funkcjonariuszom Służby Więziennej (Dz.U. Nr 142, poz. 957).
Przytoczone przepisy wskazują, że organem odszkodowawczym właściwym w sprawach przyznawania odszkodowań oraz zwrotu kosztów zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze w stosunku do:
1.funkcjonariusza Służby Więziennej, który pełnił stale służbę i pobierał uposażenie w dniu wypadku albo w dniu ustalenia przez komisję lekarską stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby, w podległej mu jednostce organizacyjnej Służby Więziennej,
2.funkcjonariusza, który pełnił ostatnio służbę w podległej mu jednostce organizacyjnej, jeżeli stopień uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby został ustalony po zwolnieniu ze służby lub śmierć wskutek wypadku lub choroby nastąpiła po zwolnieniu ze służby
– jest kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.
Postępowanie w sprawie przyznania odszkodowań wszczyna się z urzędu lub na podstawie wniosku funkcjonariusza lub innej osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowań.
Organ bada i ocenia sprawę na podstawie całokształtu dowodów oraz oświadczeń funkcjonariusza, innych osób uprawnionych do odszkodowania lub osób będących świadkami zdarzenia, które stało się podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia prawa do odszkodowania, a następnie – w razie ustalenia, że zgłoszona choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby – organ odszkodowawczy kieruje funkcjonariusza do komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek tego wypadku lub choroby.
Z uwagi na to, że „choroby zakaźne, w przypadkach, gdy źródło choroby znajdowało się w środowisku służby” (ewentualnie „powikłania szczepień ochronnych, wykonanych w związku ze służbą”) zostały ujęte w wykazie chorób, z tytułu których funkcjonariuszowi Służby Więziennej przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a niewątpliwie wirusowe zapalenie wątroby typu B za taką chorobę jest uznawane, w przypadku stwierdzenia tego schorzenia oraz ustalenia procentowego uszczerbku na zdrowiu, funkcjonariuszowi przysługuje prawo do jednorazowego odszkodowania.
Nim to jednak nastąpi, komisja lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych powinna wydać orzeczenie o rozpoznaniu i stwierdzeniu związku powyższych choroby ze służbą. Skierowanie na tę komisję wystawia przełożony funkcjonariusza na podstawie wydanego przez lekarza medycyny pracy zaświadczenia zawierającego informację o konieczności wydania takiego skierowania.
Po stwierdzeniu związku danej choroby ze służbą oraz po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji, komisja lekarska dokonuje oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z tą chorobą, na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 20.05.2015 r. w sprawie ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz.U. poz. 808).
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2017 r.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis BHP Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |