Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy w związku z dorywczymi pracami wykonywanymi przez pracowników, polegającymi na utrzymaniu zieleni wokół zakładu pracy należy wpisać w ocenie ryzyka zagrożenia biologiczne wynikające z tych prac?
Czy należy także założyć rejestr osób narażonych na czynniki biologiczne w miejscu pracy zgodnie z Kodeksem pracy?
Jakie zabezpieczania przed czynnikami biologicznymi należy zapewnić pracownikom, np. przy koszeniu trawy?
Odpowiedź:
Pielęgnacja zieleni oraz koszenie trawy nie są wymienione w wykazie prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych, nie wymagają więc ujęcia w ocenie ryzyka zawodowego oraz rejestracji w rejestrze prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych i rejestrze pracowników zatrudnionych przy tych pracach, chyba że zachodzą szczególne okoliczności (np. wykaszanie rowów ze ściekami, bliskość obiektów i urządzeń objętych zagrożeniem biologicznym), które będą uzasadniały istnienie zagrożenia biologicznego dla pracowników. W przypadkach, gdy zachodzą szczególne okoliczności, w wyniku których możliwe jest zagrożenie biologiczne, pracodawca powinien ocenić ryzyko zawodowe, uwzględniając zagrożenie biologiczne, w przypadku ustalenia zagrożenia biologicznego, określić rodzaj czynnika biologicznego, a prace ująć w rejestrze prac narażających na działanie szkodliwych czynników biologicznych.
Uzasadnienie:
Przepis art. 222(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) stanowi, iż w przypadku zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Pracodawca prowadzi rejestr prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych oraz rejestr pracowników zatrudnionych przy takich pracach.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. Nr 81, poz. 716 z późn. zm.) - dalej r.s.c.b. określa m.in.:
1) klasyfikację i wykaz szkodliwych czynników biologicznych;
2) wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych;
3) szczegółowe warunki ochrony pracowników przed zagrożeniami spowodowanymi przez szkodliwe czynniki biologiczne, w tym rodzaje środków niezbędnych do zapewnienia ochrony zdrowia i życia pracowników narażonych na działanie tych czynników, zakres stosowania tych środków oraz warunki i sposób monitorowania stanu zdrowia narażonych pracowników.
W załącznikach do r.s.c.b. określono:
- klasyfikację szkodliwych czynników biologicznych;
- wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych.
W załączniku nr 2 do r.s.c.b. wymienione są następujące prace:
- praca w zakładach produkujących żywność;
- praca w rolnictwie;
- praca, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego;
- praca w jednostkach ochrony zdrowia;
- praca w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych;
- praca w zakładach gospodarki odpadami;
- praca przy oczyszczaniu ścieków;
- praca w innych okolicznościach niż wymienione w lp. 1-7, podczas której jest potwierdzone narażenie na działanie czynników biologicznych.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2015 r.