Odpowiedź
Normy opracowywane w ramach systemu normalizacji mogą tracić moc obowiązującą na skutek zmian poziomu wiedzy. Normy wycofane mogą być zastępowane przez normy znowelizowane lub inne, które zakresem tematycznym obejmują normę uchyloną. Jeśli doszło do wycofania normy, która następnie nie została zastąpiona nową, przyjmuje się, że nie ma zakazu jej stosowania. Norma wycofana faktycznie może być oceniana w charakterze niezobowiązujących wytycznych. Niemniej, przyjęcie w dokumentacji technicznej wózka określonej wysokości ładunku wydaje się być istotnym wskazaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkownika, niezależnie od uchylenia normy.
Uzasadnienie
Zagadnienia związane ze stosowaniem norm reguluje ustawa z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 1483) - dalej u.n. Definicja legalna normy zawarta jest w art. 2 pkt 4 u.n., zgodnie z którym przez normę rozumie się dokument przyjęty na zasadzie konsensu i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę organizacyjną, ustalający — do powszechnego i wielokrotnego stosowania — zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzający do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie. Od powyższej ogólnej definicji normy należy odróżnić tzw. Polską Normę, która zgodnie z art. 5 ust. 1 u.n. jest normą krajową, przyjętą w drodze konsensu i zatwierdzoną przez krajową jednostkę normalizacyjną, powszechnie dostępną, oznaczoną — na zasadzie wyłączności — symbolem PN. Zasadą jest dobrowolne stosowanie Polskich Norm, które jednak mogą być powoływane w przepisach prawnych po ich opublikowaniu w języku polskim.
Reguły techniczne zawarte w Polskich Normach odzwierciedlają optymalny stan wiedzy aktualny w chwili wprowadzania norm. Z uwagi na dynamiczny postęp, normy co do zasady podlegają uchyleniu oraz zmianom. W praktyce istnieją dwie możliwości. Normy są wycofywane i zastępowane normami znowelizowanymi lub innymi, które regulują zakres tematyczny uchylonej normy albo są wycofywane bez ich zastąpienia nowymi normami. Standardem stosowanym w normalizacji jest przekazywanie informacji o zastąpieniu danej normy. Jest to równoznaczne z wycofaniem normy, która jest zastępowana i staje się tym samym nieaktualna. Zatwierdzenie nowej PN powoduje automatyczne wycofanie normy dotychczas obowiązującej. Jednak w praktyce nie można wykluczyć sytuacji, w której norma jest uchylana bez zastąpienia jej nową. W takim wypadku może powstać wątpliwość co do stosowania normy uchylonej, szczególnie gdy została ona przywołana w dokumentacji technicznej. Przyjmuje się, że uchylenie normy, która nie została następnie zastąpiona inną nie wiąże się z zakazem jej stosowania. Przepisy nie zawierają zakazu stosowania norm uchylonych, które nie zostały zastąpione normami nowymi. Można przyjąć, że skoro dokumentacja techniczna – w omawianym wypadku wózka paletowego zawiera wskazanie w kwestii dopuszczalnej wysokości przewożonego ładunku i powołuje się na PN, która została wycofana, to dobrą praktyką będzie stosowanie się do normy uchylonej – jeśli nie została zastąpiona nową, która wskazywałaby inną dopuszczalną wysokość ładunku. Zgodnie z poglądami prezentowanymi przez Polski Komitet Normalizacyjny, normy wycofane zawierają rozwiązania mniej nowoczesne, co nie znaczy, że błędne.
Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2016 r.