Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP
Czy tłumaczone zaświadczenia ze szkoleń bhp oraz tłumaczone zaświadczenia lekarskie o zdolności do pracy są wystarczającymi dokumentami uprawniającymi obcokrajowców do świadczenia usług na terenie Polski?
Odpowiedź
Na podstawie pytania można domniemywać, że polski pracodawca zamierza przyjąć do pracy w swoim zakładzie, pracowników pochodzących z państw należących do Unii Europejskiej. Pracownicy ci zostali przeszkoleni w dziedzinie bhp prawdopodobnie w swoim kraju, tam też prawdopodobnie przeszli badania lekarskie profilaktyczne. W takim przypadku, tłumaczenie na język polski zaświadczeń z odbytych szkoleń, a także orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych nie uprawnia polskiego pracodawcy w zakresie dopuszczenia pracowników do wykonywania pracy. Jednak nie stanowi o tym samo tłumaczenie – dokumenty te u nowego pracodawcy (poza jednym wyjątkiem) nie mają zastosowania ponieważ w szkoleniu i badaniu profilaktycznym nie odzwierciedlają zagrożeń występujących w danym zakładzie pracy i na danym stanowisku pracy.
Uzasadnienie
Przepisy prawa pracy, w tym rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p., a także rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) - dalej r.b.l.p. zobowiązują nowego pracodawcę, zatrudniającego pracownika, do zapewnienia szkolenia w dziedzinie bhp według programów szkolenia, opracowanych na podstawie programów ramowych, znajdujących się w załączniku nr 1 r.s.b.h.p. oraz do skierowania tego pracownika, wraz z opisem zagrożeń występujących na stanowisku pracy, na badania lekarskie do przychodni medycyny pracy. W przypadku szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisy r.s.b.h.p. dopuszczają honorowanie zaświadczenia ze szkolenia odbytego u poprzedniego pracodawcy, pod warunkiem, że przeprowadzono je na podstawie programów opracowanych wg programów ramowych i zachowują ważność. Jednak i w tym przypadku, jest mało prawdopodobne, aby warunki te zostały zachowane podczas szkolenia odbytego przez pracownika w kraju jego pochodzenia. Opisane wyżej wymagania obowiązują każdego pracodawcę, bez względu, czy przyjmuje pracowników polskich, czy też pochodzących z innych krajów UE.
Zgodnie z § 3 r.s.b.h.p. szkolenie zapewnia uczestnikom: 1) zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi; 2) poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; 3) nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi. Programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego, określające szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych grup stanowisk opracowuje, w myśl § 7 r.s.b.h.p. pracodawca lub w porozumieniu z pracodawcą - jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie ramowych programów szkolenia. Programy szkolenia powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia, a ich realizacja powinna zapewnić spełnienie wymagań określonych w § 3 r.s.b.h.p. Programy szkolenia, na podstawie których były prowadzone aktualne szkolenia pracowników, powinny być przechowywane przez pracodawców. Ramowe programy szkolenia są określone w załączniku nr 1 r.s.b.h.p. Instruktaż ogólny odbywają, w myśl § 10 ust. 1 r.s.b.h.p., przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się, zgodnie z § 11 ust. 1 r.s.b.h.p. przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku: 1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych; 2) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1; 3) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką. Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która: 1) przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego; 2) odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (§ 15 ust. 3 r.s.b.h.p.).
W sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1 r.b.l.p. (okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników), lekarz orzeka zgodnie z § 3 ust. 1 r.b.l.p. na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Oceny zagrożeń, lekarz dokonuje na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy. Wskazane jest, aby lekarz uzupełnił informacje pracodawcy o spostrzeżenia z przeprowadzonych wizytacji stanowisk pracy. Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę (§ 4 ust. 1-2 r.b.l.p.). Skierowanie powinno zawierać: 1) określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, 2) w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu, 3) w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, 4) informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 24 grudnia 2014 r.