Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy szkolenie, o którym mowa w § 6 rozporządzenia ws. bhp przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu może być zawarte w programie szkolenia stanowiskowego wstępnego bhp?
Odpowiedź:
Tak, niemniej zakres szkolenia, określony w szczegółowym programie instruktażu stanowiskowego powinien dokładnie odzwierciedlać także wymagania określone w § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz. U. z 2004 r. Nr 7, poz. 59) – zwane dalej r.b.h.p.k., a czas przeznaczony na szkolenie powinien być adekwatny zarówno do programu szkolenia, jak i możliwości percepcyjnych osoby szkolącej się. Jest to niezbędne, żeby osoba szkolona nabyła wiedzę umożliwiającą jej samodzielnie i bezpieczny wykonywani powierzonych zadań.
Uzasadnienie:
Stosownie do § 6 r.b.h.p.k. przy produkcji gazów, napełnianiu zbiorników i pracach związanych z przechowywaniem gazów oraz karbidu powinny być zatrudnione osoby, które zostały przeszkolone w zakresie:
- znajomości zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas produkcji, napełniania zbiorników i magazynowania gazów,
- budowy, działania i obsługi zbiorników magazynowych i przenośnych do gazów,
- zasad postępowania na wypadek pożaru lub niekontrolowanego wypływu gazów.
Porównując wymagania dotyczące szkolenia osób zatrudnianych przy produkcji gazów, napełnianiu zbiorników i pracach związanych z przechowywaniem gazów oraz karbidu z obowiązkami w zakresie instruktażu stanowiskowego wynikającego z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) – dalej r.s.b.h.p., należy stwierdzić, że cele jednego, jak i drugiego szkolenia pokrywają się. Zgodnie z § 11 ust. 1 r.s.b.h.p. instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:
1) pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
2) pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1;
3) ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Celem instruktażu stanowiskowego jest uzyskanie przez pracownika:
- informacji o czynnikach środowiska pracy występujących na danym stanowisku pracy i w jego bezpośrednim otoczeniu oraz o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą,
- wiedzy i umiejętności dotyczących sposobów ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi i zagrożeniami dla zdrowia w warunkach normalnej pracy i w warunkach awaryjnych,
- wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy.
Program szkolenia na podstawie, którego odbywa się instruktaż stanowiskowy powinien uwzględniać następujące etapy:
- rozmowę wstępną instruktora z instruowanym pracownikiem,
- pokaz i objaśnienie przez instruktora całego procesu pracy, który ma być realizowany przez pracownika,
- próbne wykonywanie procesu pracy przez pracownika przy korygowaniu przez instruktora sposobów wykonywania pracy,
- samodzielną pracę instruowanego pracownika pod nadzorem instruktora,
- sprawdzenie i ocenę przez instruktora sposobu wykonywania pracy przez pracownika.
Należy stwierdzić, że szkolenie osób zatrudnianych przy produkcji gazów, napełnianiu zbiorników i pracach związanych z przechowywaniem gazów oraz karbidu, nie tylko może, ale powinno stanowić część instruktażu stanowiskowego. Szczegółowy program szkolenia, na podstawie którego odbywa się instruktaż stanowiskowy powinien, w sposób wyraźny uwzględniać elementy wskazane w § 6 ust. 1 pkt 2 r.b.h.p.k., tj. przeszkolenie w zakresie:
- znajomości zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas produkcji, napełniania zbiorników i magazynowania gazów,
- budowy, działania i obsługi zbiorników magazynowych i przenośnych do gazów,
- zasad postępowania na wypadek pożaru lub niekontrolowanego wypływu gazów.
Omawiane szkolenie nie zwalnia z obowiązku uzyskania przez pracownika napełniającego gazami zbiorniki przenośne i magazynowe zaświadczenia kwalifikacyjnego wymaganego przepisami o dozorze technicznym dotyczącymi sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych § 6 ust. 2 r.b.h.p.k.
Anna Sokołowska, autorka współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 10 czerwca 2015 r.