Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Pierwsza półka, na której składowany jest towar na paletach znajduje się na wysokości ok. 2 m. W podobny sposób zostało zorganizowane miejsce do spożywania posiłków przez pracowników.
Stanowisko pracy stałej, dorywczej oraz każdej innej, wyposażone w zestaw komputerowy (a także w inne urządzenia) nie może być zlokalizowane pod regałami magazynowymi z powodu zagrożenia wypadkowego związanego z możliwością zarwania się nadmiernie obciążonego albo wyeksploatowanego regału; zsunięcia się składowanego towaru z półki lub wypadnięcia towaru z palety; utrudnionego dojścia do stanowiska pracy pod regałem; utrudnienia i niewygody (ergonomia) podczas składowania palet z towarem na półkach i pobieraniu ich z półek; spowodowania urazów u pracowników znajdujących się w pobliżu pracy pracowników transportowych podczas ręcznego lub mechanicznego składowania lub pobierania palet/towarów z regałów. Potencjalne zagrożenie wypadkowe istnieje niezależnie od czasu przebywania pracownika na stanowisku pracy.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – dalej r.b.h.p. przez "pomieszczenie czasowej pracy" rozumie się pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby trwa od 2 do 4 godzin. Przez "stanowisko pracy" rozumie się przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Przepis § 20 r.b.h.p. określa wysokość pomieszczenia czasowej pracy, która nie może być mniejsza niż 2,2 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia; 2,5 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia. Stanowiska pracy, o czym mówi § 45 r.b.h.p., powinny być urządzone stosownie do rodzaju wykonywanych na nich czynności oraz psychofizycznych właściwości pracowników, przy czym wymiary wolnej (niezajętej przez urządzenia) powierzchni stanowiska pracy powinny zapewnić pracownikom swobodę ruchu wystarczającą do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem wymagań ergonomii. Przepis § 47 r.b.h.p. wymaga, aby do każdego stanowiska pracy było zapewnione bezpieczne i wygodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być mniejsza w świetle niż 2 m. Przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m; jeżeli w przejściach tych odbywa się ruch dwukierunkowy, szerokość tych przejść powinna wynosić co najmniej 1 m.
Pracę na stanowiskach wyposażonych w zestawy komputerowe należy organizować zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).
Tak jak nie jest dopuszczalne przebywanie pracowników pod regałami, tak również spożywanie tam posiłków nie jest dopuszczalne. Ponadto r.b.h.p. w załączniku nr 3 "Wymagania dla urządzeń i pomieszczeń higienicznosanitarnych" wymaga, aby pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie zapewnił tym pracownikom pomieszczenie do spożywania posiłków (jadalnię). Obowiązek ten dotyczy również tych pracodawców, którzy zatrudniają dwudziestu i mniej pracowników, jeżeli pracownicy ci narażeni są na kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi albo przy pracach szczególnie brudzących.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.