Przykładowo: stanowiska osobno wymienione na skierowaniu (przy każdej zmianie miejsca pracy pracownika należy kierować go na badanie lekarskie, co przy założonej rotacji w obszarze produkcyjnym bywa dosyć uciążliwe), stanowisko nr 1 - narażenie na hałas 86 dB, stanowisko nr 2 - narażenie na hałas 81 dB. stanowisko nr 3 - narażenie na hałas 78 dB.
Czy w związku z powyższym można wskazać jedną pozycję w skierowaniu, czyli stanowisko 1-3 - narażenia od 78 dB do 86 dB? Jakie ryzyko niesie ze sobą taka zmiana?
Odpowiedź:
Pracodawca przekazując informacje w skierowaniu na badania profilaktyczne wstępne lub okresowe, określa poziom wszystkich czynników szkodliwych (w tym hałasu) występujących na tym stanowisku lub na więcej niż jednym stanowisku, w przypadku, gdy przewiduje zatrudnienie kierowanego na badania pracownika na więcej niż jednym stanowisku pracy, uznając, iż są to co do zasady podobne stanowiska. Pracodawca może podobne stanowiska uznać za to samo stanowisko w różnych miejscach zatrudnienia lub też jako osobne stanowiska. W takim przypadku, lekarz może przyjąć, że na każdym stanowisku badanego pracownika występują wszystkie te czynniki, które występują na poszczególnych stanowiskach, określonych w skierowaniu, na których badany pracownik może być zatrudniony, albo każde stanowisko potraktować osobno jeśli będzie to wynikać ze skierowania. Jeśli w skierowaniu będzie określony poziom hałasu (przykład z pytania) 86, 81 i 78 dB na stanowiskach 1, 2 i 3 – lekarz medycyny pracy przyjmie poziom najwyższy (86 dB) dla każdego z tych stanowisk i konsekwentnie wyda orzeczenie o braku lub istniejącym przeciwwskazaniu do pracy wg poziomu najwyższego, albo też, gdy pracodawca rozróżnia stanowiska pracy pod względem poziomu hałasu, lekarz może przyjąć poziom czynników szkodliwych (hałasu) osobno na każde stanowisko. W takim przypadku lekarz w orzeczeniu określi, np. przeciwwskazania do pracy na stanowiskach 1 i 2, brak przeciwwskazań na stanowisku 3.
Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) dalej k.p. w art. 229 § 4 stanowi, iż pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Procedury przeprowadzania badań profilaktycznych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.) - dalej r.b.l. Zgodnie z § 3 ust. 1 r.b.l. lekarz orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Zgodnie z § 3 ust. 2 r.b.l. oceny zagrożeń, o których mowa w ust. 1 - lekarz dokonuje na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących na stanowiskach pracy. Wskazane jest, aby lekarz uzupełnił informacje pracodawcy o spostrzeżenia z przeprowadzonych wizytacji stanowisk pracy. Przepis zawarty w § 4 ust. 1 r.b.l. stanowi, iż badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Z kolei ust. 2 § 4 r.b.l. stanowi, iż skierowanie powinno zawierać: 1) określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane, 2) w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu, 3) w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, 4) informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 19 listopada 2014 r.
Czy skierowanie na badania profilaktyczne może dotyczyć grupy stanowisk?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHPCzy skierowanie na badania lekarskie (wstępne, kontrolne, okresowe) może dotyczyć grupy stanowisk i narażenia na czynniki szkodliwe dla grupy stanowisk?