Odpowiedź:

Pracodawca w podstawie minimalnego wynagrodzenia nie powinien uwzględniać ryczałtu za godziny nadliczbowe, gdyż ten składnik stanowi wynagrodzenie za pracę powyżej ustalonej normy czasu pracy.

Pracodawca może uwzględnić pozostałe składniki w podstawie minimalnego wynagrodzenia.

Uzasadnienie:

Zgodnie  z art. 6 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) – dalej u.m.w.p. do płacy minimalnej nie wlicza się:

– nagrody jubileuszowej,

– odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,

– wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przy określaniu wysokości minimalnego  wynagrodzenia pracownika pracodawca powinien przyjąć między innymi wynagrodzenie zasadnicze, ale także składniki wynagrodzenia  i inne świadczenia do jakich pracownik zachowuje prawo, a wynikają one  ze stosunku pracy. W takiej sytuacji, pracodawcy powinni odnosić się do zestawienia GUS, gdzie pewne składniki wynagrodzenia zostały  zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

Przy określaniu kwoty minimalnego wynagrodzenia pracodawca nie powinien brać pod uwagę nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy ani też wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

W konsekwencji pracodawca nie powinien uwzględnić w minimalnym wynagrodzeniu ryczałtu za godziny nadliczbowe.

Innym składnikiem budzącym wątpliwości w zakresie zaliczania go do podstawy minimalnego wynagrodzenia jest ryczałt za pracę w nocy. Jednak poniższa stanowisko wskazuje, że brak jest podstaw do wyłączenia tego składnika z minimalnej podstawy.

Interpretacja ta potwierdzona została w oficjalnym piśmie Głównego Inspektora Pracy z dnia 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-25/09/PE/RP). W piśmie zaznaczono, że taki stan budzi wątpliwości i zastrzeżenia Państwowej Inspekcji Pracy, która postuluje o zmianę dotychczasowych regulacji w tej materii. Niemniej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do minimalnego wynagrodzenia można wliczać dodatek za pracę w nocy. Wskazuje na to treść załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń przyjęta przez GUS, do którego odsyła ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Maria Sobieska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jest doradcą Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe

Odpowiedzi udzielono 18.01.2016 r.