Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy przed wysłaniem statystycznej karty wypadku do GUS pracodawca obowiązany jest ją podpisać?
Odpowiedź:
Wzór statystycznej karty wypadku przy pracy, sposób i terminy jej sporządzania i przekazywania do właściwego urzędu statystycznego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 14, poz. 80 z późn. zm.) – dalej r.s.k.w. Zgodnie z § 3 r.s.k.w. statystyczną kartę wypadku sporządza się na podstawie zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy albo na podstawie karty wypadku, w których stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Statystyczną kartę wypadku sporządza się zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do r.s.k.w. Na tym też etapie powinno nastąpić zatwierdzenie statystycznej karty wypadku przez pracodawcę (jednym z elementów obowiązującego wzoru karty jest rubryka, w której pracodawca potwierdza dane w niej zawarte).
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 5 r.s.k.w. statystyczną kartę przekazuje się w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. Jedynie pracodawca zatrudniający nie więcej niż pięciu pracowników może przekazać oryginał statystycznej karty sporządzony w formie papierowej do Urzędu Statystycznego w Gdańsku po przesłaniu uzasadnionej informacji o wyborze tej formy.
Statystyczną kartę, z wyjątkiem jej części II (uzupełniającej), pracodawca przekazuje w terminie do 15. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku. Wypełnioną część II, uzupełniającą, statystycznej karty, pracodawca przekazuje nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku.
Łukasz Wawszczak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 25 stycznia 2015 r.