Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

W zakładzie pracy występują strefy zagrożenia wybuchem 2, w związku z czym wyposażamy wytypowanych pracowników w specjalną odzież antyelektrostatyczną. Podczas tankowania koniecznym jest, aby utrzymywali kontakt radiowy ze współpracownikami.

Czy w związku z tym należy doposażyć ich w radio antyelektrostatyczne?

Odpowiedź:

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 94/9/WE z dnia 23 marca 1994 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz. Urz. UE L 100 z 19.04.1994, s. 1 z późn. zm.) – dalej dyrektywa ATEX, w przypadku użytkowania urządzenia w strefie zagrożenia wybuchem pracowników należy wyposażyć w urządzenia, w tym radio, w wykonaniu antyelektrostatycznym.

Uzasadnienie:

Zgodnie z dyrektywą ATEX urządzenie wchodzi w zakres zastosowania dyrektywy tylko wówczas, gdy jest przeznaczone w całości lub w części do użytku w przestrzeni zagrożonej wybuchem. Urządzenie podlega dyrektywie ATEX, jeżeli we wnętrzu urządzenia może powstać atmosfera wybuchowa z powodu jego konstrukcji, sposobu działania lub z innych przyczyn i może utworzyć atmosferę wybuchową w swoim otoczeniu.

Innym warunkiem decydującym o zaliczeniu urządzenia pod obowiązywanie dyrektywy ATEX jest występowanie w urządzeniu własnego potencjalnego źródła zapalenia. Według ATEX źródłami zapalenia mogą być iskry i łuki elektryczne, wyładowania elektrostatyczne, fale elektromagnetyczne, promieniowanie jonizujące, promieniowanie optyczne, nagrzane powierzchnie, płomienie i gorące gazy, iskry, wytworzone mechanicznie, reakcje chemiczne, kompresja.

Urządzenie ma własne potencjalne źródło zapalenia, gdy w czasie pracy w przestrzeni zagrożonej wybuchem zgodnie ze swoim przeznaczeniem i kategorią ochrony przeciwwybuchowej jest zdolne do zapalenia mieszaniny wybuchowej, jeżeli nie będą zachowane środki bezpieczeństwa. Z uwagi na tę cechę urządzenie musi mieć odpowiedni poziom zabezpieczenia.

W dyrektywie ATEX wskazano następujący podział urządzeń na dwie grupy:

1. grupę I – stanowiącą urządzenia i systemy ochronne przeznaczone do użytku w zakładach górniczych, w których występuje zagrożenie metanowe i/lub zagrożenie wybuchem pyłu węglowego,

2. grupę II – stanowiącą urządzenia i systemy ochronne przeznaczone do użytku w innych niż zakłady górnicze miejscach zagrożonych wybuchem.

Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono 26 lutego 2015 r.