Pracownik jest obowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie każdemu pracodawcy. W razie ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów (np. z tytułu dwóch stosunków pracy) lekarz wystawia, na wniosek ubezpieczonego, odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich.
Stosownie do art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - dalej u.ś.p., zaświadczenie lekarskie albo wydruk zaświadczenia lekarskiego ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć płatnikowi zasiłków, jeżeli jest płatnikiem składek nieposiadającym profilu informacyjnego płatnika składek. Z art. 62 ust. 2 u.ś.p. wynika, że ubezpieczony, którego płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, i który został poinformowany, w formie pisemnej, o obowiązku dostarczania płatnikowi składek wydruku zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenia lekarskiego, obowiązany jest dostarczyć wydruk zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek, który przekazuje je niezwłocznie do ZUS, podając datę dostarczenia tego "wydruku" albo zaświadczenia przez ubezpieczonego. Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z.u.ś.p., lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy upoważnieni do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie zgodnie z przepisami u.ś.p., w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r. Z art. 23 ust. 2 u.z.u.ś.p. wynika, że w takim przypadku lekarz, lekarz dentysta, felczer lub starszy felczer wystawiający zaświadczenia lekarskie informują ubezpieczonego o konieczności doręczenia zaświadczenia lekarskiego odpowiednio płatnikowi zasiłku lub płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Ponadto w takim przypadku przepisy art. 62 u.ś.p. stosuje się w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r.
Powyższe oznacza, że pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy jest obowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie każdemu pracodawcy. Z tego też względu zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim w przypadku ubezpieczenia z dwóch lub więcej tytułów wystawiający zaświadczenie lekarskie wystawia, na wniosek ubezpieczonego, odpowiednią liczbę zaświadczeń lekarskich.