Przedsiębiorstwo zatrudniło w październiku 2016 r. pracownika na zastępstwo do działu rozliczeń na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, który przebywa na urlopie macierzyńskim, a następnie rodzicielskim. W maju 2017 r. przedsiębiorstwo ogłosiło rekrutację wewnętrzną do nowego działu - Działu Kontroli. Pracownik zatrudniony na zastępstwo zgłosił chęć przejścia do nowego działu.

Czy przepisy pozwalają na przejście do innego działu pracownika zatrudnionego na zastępstwo?

Jeśli tak, czy umowa na zastępstwo powinna zostać zakończona i podpisana nowa umowa z pracownikiem?

Czy nowa umowa może być zawarta na czas określony, czy będzie liczona jako pierwsza umowa okresowa?

Jeżeli pracodawca nie zalicza się do podmiotów sektora finansów publicznych, może rozwiązać z pracownikiem umowę na zastępstwo i zatrudnić go w ramach umowy na czas określony, która będzie liczona jako pierwsza z umów.

W pierwszym rzędzie należy zaznaczyć, że pracownicy zatrudnieni w jednostkach zaliczanych do sektora finansów publicznych podlegają swoim pragmatykom służbowym. W wielu kwestiach obejmują ich zatem przepisy szczególne. Dla przykładu, jeżeli pracownik zatrudniony na zastępstwo w jednostce samorządowej miałby objąć wakujące stanowisko urzędnicze, musiałby stanąć do otwartego, konkurencyjnego naboru i go wygrać.

[-OFERTA_HTML-]

Zakładając zatem, że w pytaniu mowa o przedsiębiorcy spoza sfery budżetowej, umowa na zastępstwo może zostać rozwiązana, a w jej miejsce zawarta umowa na czas określony. Zgodnie z art. 36 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

• 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

• 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

• 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Ponieważ pracownik sam zgłasza chęć przejścia do nowego działu możliwe jest oczywiście rozwiązanie umowy zastępstwa na mocy porozumienia stron, bez konieczności wyczekiwania na upływ okresu wypowiedzenia.

Co się zaś tyczy zawarcia nowej umowy, stosownie do art. 25[1]§ 1 k.p., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Limity wskazane w tym przepisie nie obejmują jednak umów na zastępstwo. Art. 25[1]§ 4 pkt 1 k.p. stanowi bowiem, że przepisu § 1 nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W konsekwencji, w przypadku zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony będzie ona liczona jako pierwsza.