Odpowiedź
Pracownik prowadzący pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton nie podlega badaniom psychologicznym wynikającym z ustawy z 6.09.2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1907 ze zm.) - dalej u.t.d.
Uzasadnienie
Obowiązek kierowania na badania psychologiczne nie dotyczy zarówno kierowców wykonujących przewozy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu mniej niż 9 osób łącznie z kierowcą, jak również pracowników sporadycznie wykorzystujących samochód do realizacji zadań służbowych. Powyższe znajduje potwierdzenie w stanowisku Ministerstwa Infrastruktury z 30.07.2008 r, MR/845054/2008, w którym stwierdzono, że „w związku z wątpliwościami dotyczącymi dodatkowych badań lekarskich dla osób kierujących pojazdami Departament Transportu Drogowego informuje, że na podstawie u.t.d. obowiązkowym badaniom lekarskim, przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, podlegają kierowcy wykonujący transport drogowy rzeczy, transport na potrzeby własne oraz kierujący pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Badaniom podlegają również kierowcy wykonujący przewóz drogowy osób pojazdami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu osób w zarobkowym przewozie drogowym. Nie podlegają badaniom lekarskim tylko kierowcy, którzy wykonują przewóz drogowy rzeczy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t oraz wykonujący niezarobkowy przewóz drogowy rzeczy, osób pojazdami konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą."
W stosunku do pracowników wykorzystujących samochody do celów służbowych, bez względu na częstotliwość ich wykorzystywania, jak również miejsce docelowe realizacji zadań zastosowanie znajduje art. 229 4 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) - dalej k.p., zgodnie z którym pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu.
Pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika kierowcę prowadzącego pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton na badania profilaktyczne wynikające z art. 229 § 1 i 2 k.p., tj.: na badania wstępne, okresowe, kontrolne. W skierowaniu na badania profilaktyczne pracodawca powinien, oprócz określenia stanowiska pracy wskazać, w opisie stanowiska, że pracownik będzie wykorzystywał samochodu o masie całkowitej do 3,5 tony. Ponadto należy scharakteryzować sposób korzystania z samochodu np.: "pracownik sporadycznie wykorzystuje samochód do celów służbowych", „czasami samochodem służbowym pracownik przewozi innych współpracowników", "pracownik kilka razy w miesiącu wykorzystuje samochód służbowy do przejazdów na odcinkach nie dłuższych niż 50 km (dłuższych niż 250 km)".
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne, po uzyskaniu informacji, że pracownik będzie użytkował samochód służbowy lub prywatny oraz po uwzględnieniu wytycznych Instytutu Medycyny Pracy podejmuje decyzję o skierowaniu pracownia na badania psychotechniczne, składające się z badań psychologicznych oraz testów psychotechnicznych. Wynika to z wytycznych dla lekarzy opracowanych przez Instytut Medycyny Pracy im. Prof. Jana Nofera w Łodzi, zgodnie z którymi "(...) Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników i innych uczestników ruchu drogowego dodatkowo zaleca się poszerzenie badań o ocenę widzenia zmierzchowego i wrażliwość na olśnienie oraz standardowe przeprowadzanie oceny narządu wzroku przez lekarza okulistę w badaniach okresowych. Badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia powinno być wykonywane co 4-6 lat, a po 60 roku życia - co 2-3 lata (...)".
Kamila Milczarek, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2017 r.