Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Pracownik pracuje przy wannie z roztopionym cynkiem (nie jest to stała praca - co jakiś czas idzie wybrać tzw. twardy cynk i przedmuchać elementy już ocynkowane). Funkcjonuje tam sprawny system wyciągowy.Czy pracownikowi należy zapewnić środki ochrony dróg oddechowych? Jakie badania środowiska pracy powinniśmy zlecić na tym stanowisku?
Odpowiedź:
Sprawny system wyciągowy (wentylacja) powinien zapewnić zapobieganie przekroczeniu wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń substancji na stanowisku pracy. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy będzie przeprowadzenie pomiarów środowiska pracy, w tym czynników chemicznych (i pyłu, który może występować podczas przedmuchiwania). Wyniki badań czynników szkodliwych, a szczególnie ich wartość NDS na stanowisku pracy oraz ocena ryzyka z tym związana, mają decydujący wpływ na podjęcie stosownych środków technicznych, organizacyjnych, a w ostateczności ochron osobistych mających na celu ochronę pracowników. Jeśli badania środowiska pracy nie wykażą przekroczeń NDS badanych czynników, to znaczy, że wentylacja spełnia wymagania przepisów bhp. W takim przypadku nie zawsze jest konieczność stosowania środków ochrony osobistej górnych dróg oddechowych.
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 32 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) - dalej r.o.b.h.p. w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. W pomieszczeniach pracy, w których wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, powinna być zapewniona taka wymiana powietrza, aby nie były przekroczone wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń tych substancji.
Zgodnie z § 32 ust. 3 r.o.b.h.p. wymagania dotyczące parametrów powietrza w pomieszczeniach pracy określają odrębne przepisy i Polskie Normy. Przepis § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 817) określa pojęcie najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS) jako wartość średnią ważoną stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.
Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 21 listopada 2014 r.