Odpowiedź:
Choć może się to wydawać bezsensowne, to z czysto formalnego punktu widzenia pracownik, o którym mowa w pytaniu, powinien ponownie odbyć szkolenie wstępne z zakresu bhp u „nowego” pracodawcy.
Uzasadnienie:
W myśl art. 237(3) § 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) - dalej k.p., pracodawca obowiązany jest przeprowadzać szkolenia z zakresu bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy oraz powtarzać je okresowo.
Szczegółowe zasady szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. poz. 1860 ze zm.) – dalej r.s.b.h.p.
W myśl § 6 r.s.b.h.p., szkolenia z dziedziny bhp prowadzone są jako szkolenia wstępne i szkolenie okresowe.
Szkolenie wstępne, na które składa się instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy, powinno odbyć się przed dopuszczeniem pracownika do pracy, natomiast częstotliwość przeprowadzania szkoleń okresowych pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, zachowując wytyczne wynikające z § 15 r.s.b.h.p.
Zgodnie z § 10 ust. 2 r.s.b.h.p. instruktaż ogólny (czyli pierwszą część szkolenia wstępnego z zakresu bhp) prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę, posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, a także aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Drugą część szkolenia wstępnego – instruktaż stanowiskowy – zgodnie z § 11 ust. 5 r.s.b.h.p., przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub sam pracodawca, jeżeli posiada(ją) odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolenie w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Przepisy przywołanego rozporządzenia wskazują, że pracownik, który odbył szkolenie wstępne z zakresu bhp (instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy), jest obowiązany potwierdzić ten fakt na piśmie w karcie szkolenia wstępnego (§ 12 ust. 1 r.s.b.h.p.). Wzór karty został określony w załączniku nr 2 do r.s.b.h.p.
W opisanej sytuacji, w której pracownik wykonujący pracę jako pracownik tymczasowy, o którym mowa w ustawie z 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 360 ze zm.), odbył w maju 2017 r. szkolenie wstępne z zakresu bhp u pracodawcy użytkownika, a następnie – dwa miesiące później – ma zostać zatrudniony (z pominięciem agencji pracy tymczasowej) przez tego samego pracodawcę, na tym samym stanowisku pracy, z czysto formalnego punktu widzenia powinien ponownie odbyć szkolenie wstępne z zakresu bhp u „nowego” pracodawcy. Wynika to z art. 237(2) § 2 k.p., zdanie drugie, zgodnie z którym odstąpienie od powyższego obowiązku jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy pracownik ma podjąć pracę na tym samym stanowisku, jakie zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. Z uwagi na to, że strony stosunku pracy zawierają umowę dopiero po raz pierwszy (poprzednia forma zatrudnienia była realizowana na innych zasadach), nie występuje przesłanka uprawniająca do odstąpienia od obowiązku zapewnienia szkolenia wstępnego z zakresu bhp.
Dlatego też, choć może wydawać się to pozbawione sensu, wskazanym byłoby posiadanie w aktach osobowych kwarty szkolenia wstępnego z zakresu bhp z datą aktualnego zatrudnienia pracownika.
Maciej Ambroziewicz,
autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 10.07.2017 r.