Jeżeli zatem pracownik jest ponownie kierowany do tego samego pracodawcy użytkownika na to samo stanowisko, które zajmował bezpośrednio przed ponownym skierowaniem go przez agencję pracy tymczasowej do tego pracodawcy użytkownika, to nie ma wówczas obowiązku ponownego przeprowadzania szkolenia wstępnego w zakresie bhp.
Zgodnie z art. 9 ust. 2b ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) do sposobu i terminów przeprowadzania szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. stosuje się odpowiednio. Zastosowanie powinien zatem znaleźć art. 2373 § 2 k.p. zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przez nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Treść art. 237[3] § 2 k.p. należy odnieść do ponownego zatrudnienia pracownika tymczasowego na tym samym stanowisku pracy u danego pracodawcy użytkownika (po warunkiem że kieruje go ta sama agencja pracy tymczasowej). Jeżeli zatem pracownik jest ponownie kierowany do tego samego pracodawcy użytkownika na to samo stanowisko, które zajmował bezpośrednio przed ponownym skierowaniem go przez agencję pracy tymczasowej do tego pracodawcy użytkownika, to nie ma wówczas obowiązku ponownego przeprowadzania szkolenia wstępnego w zakresie bhp. Pewne trudności interpretacyjne mogą dotyczyć rozumienia słowa "bezpośrednio". Zdaniem W. Sanetry "przerwa między kolejnymi umowami może być znaczna, bezpośredniość odnosi się bowiem do tego, że u tego samego pracodawcy dany pracownik był zatrudniony na określonym stanowisku i na tym samym stanowisku zostaje zatrudniony ponownie, nie będąc u niego zatrudnionym w międzyczasie na innym stanowisku" (J. Iwulski, W. Sanetra, Komentarz do kodeksu pracy, Warszawa 2009, s. 1067). W przypadku kierowania danego pracownika tymczasowego kilkakrotnie w miesiącu do pracy na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy użytkownika zachowany jest wymóg bezpośredniości, o którym mowa w art. 237[3] § 2 k.p. i nie ma obowiązku przeprowadzania za każdym razem wstępnego szkolenia bhp.
Monika Latos-Miłkowska