Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy pozostawiają ocenie pracodawcy, czy na danym stanowisku pracy powinien zapewnić środki ochrony indywidualnej i nie ma tutaj znaczenia, czy pracownik jest zatrudniony na stanowisku robotniczym, czy administracyjno-biurowym. Jeżeli w środowisku pracy występują lub mogą wystąpić czynniki szkodliwe, niebezpieczne dla zdrowia, to należy wyposażyć takiego pracownika w środki ochrony indywidualnej.
Jeżeli przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego na ww. stanowisku nie wykazała prawdopodobieństwa np. popatrzenia rąk pracownika "umysłowego", dokonującego wyłącznie inspekcji wizualnej instalacji produkcyjnej, to wystarczy zapewnić pracownikom jedynie rękawice robocze (np. drelichowe).
W myśl art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Zgodnie z art. 2377 § 1 k.p., pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ustalenie rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1 oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego – należy do pracodawcy (zgodnie z art. 2378 § 1 k.p.).
W opisanej sytuacji należy przeprowadzić analizę zagrożeń występujących na stanowisku pracy pracowników umysłowych działu technicznego pełniących funkcje nadzoru nad właściwą pracą urządzeń instalacji produkcyjnej" i na tej podstawie dobrać dla nich ewentualne środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, gdyż z samego tylko faktu, że osoby te poruszają się po strefie produkcyjnej powyższy obowiązek nie wynika.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego podjęte zostaną ustalenia, że pracownik jest narażony np. na poparzenie dłoni, wtedy należy zapewnić mu rękawice ochronne, spełniające stosowne wymagania. Jeżeli nie ma takiej obawy – wystarczą rękawice robocze.
Warto jednak przeanalizować, czy ww. pracownicy na pewno – nawet bardzo sporadycznie - nie mają bezpośredniego kontaktu z opisaną instalacją, gdyż w takim przypadku wskazane byłoby zapewnienie ochron osobistych (np. rękawic ochronnych).
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.