Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Przepisy obligują pracodawcę do zapewnienia okularów korygujących wzrok.
Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973) - dalej r.b.h.p. wydanego na podstawie art. 23715 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną.
Ponadto pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Podkreślił, to także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z dnia 16 czerwca 2009 r. (IPPB5/423-184/09-4/AM) stwierdzając, że:
"§ 8 ust. 2 r.b.h.p. wskazuje, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego."
Wskazane wyżej regulacje odnoszą się do okularów korygujących a nie okularów ochronnych, nie mających właściwości korekcyjnych.
Skoro nie chodzi tu o okulary korygujące wzrok oraz, że brak jest zaświadczenia lekarskiego o potrzebie używania okularów to wówczas uznanie takiego wydatku za koszt podatkowy będzie utrudnione. Trudno bowiem będzie pracodawcy wykazać celowość i racjonalność takiego wydatku.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.