Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Czy pracodawca ma obowiązek wyposażyć w klimatyzator pomieszczenie biurowe, w którym w okresie letnim temperatura w upalne dni przekracza 28 st. C?

Czy wentylator stanowi wystarczające udogodnienie techniczne?

Odpowiedź:

Przepisy bhp określają jedynie dolną granicę temperatur w pomieszczeniu pracy. Nie wskazano natomiast górnej granicy temperatury powietrza, powyżej której nie wolno pracować. W przypadku podwyższonej temperatury na stanowisku pracy można się posłużyć wskaźnikiem PMV (wskaźnik komfortu cieplnego) lub WBGT (wskaźnik określający mikroklimat gorący), choć ich zastosowanie wiąże się z pewnymi trudnościami. W omawianym przypadku (praca biurowa) klimatyzator w znacznie większym stopniu mógłby zapewnić odpowiedni komfort pracy.

Uzasadnienie:

W przypadku ww. pracy brak jest wytycznych, które nakładałyby na pracodawcę obowiązek odpowiedniego doposażenia pomieszczenia pracy. Należy jednak pamiętać, że praca w zbyt wysokiej temperaturze, a za taką z pewnością można uznać temperaturę w granicach ok. 30C, może negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie pracowników (zwiększone ryzyko m.in. zasłabnięć), ale także na wydajność pracy. W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że oszczędzanie na wentylacji/klimatyzacji będzie dla pracodawcy rozwiązaniem droższym niż zakup klimatyzatorów. Podkreślenia wymaga jednak, że każdorazowo to pracodawca, na podstawie przeprowadzonej oceny, podejmuje decyzję odnośnie do planowanych do zastosowania środków technicznych mających ograniczyć uciążliwości związane z upałami.

Przy wykorzystania wentylatorów w pomieszczeniach pracy, szczególne znaczenie powinno mieć ich odpowiednie zabezpieczenie przed dostępem pracowników. Konstrukcja wentylatorów powinna umożliwiać ich stabilne ustawienie oraz zapewniać brak możliwości kontaktu z częściami ruchomymi. Wykluczona powinna być możliwość porażenia prądem elektrycznym, a dodatkowo zalecane byłoby wykorzystanie wentylatorów o jak najniższym poziomie mocy akustycznej, by uniknąć rozpraszania uwagi wywołanego pracą wentylatora.

Łukasz Wawszczak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2015 r.