Pracodawca nie ma obowiązku przekazywania wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych do PIP i PIS. Jedynie w przypadku likwidacji zakładu pracy, pracodawca niezwłocznie przekazuje rejestr oraz karty, w których prowadzi na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy, właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu.
Zgodnie z art. 227 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegające chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w szczególności:
1) utrzymywać w stanie stałej sprawności urządzenia ograniczające lub eliminujące szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy oraz urządzenia służące do pomiarów tych czynników,
2) przeprowadzać, na swój koszt, badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom.
Wymagania w zakresie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 33, poz. 166) - dalej r.b.p.c.s. Określa ono m.in. tryb, metody, rodzaj i częstotliwość wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy oraz sposób rejestrowania i przechowywania wyników badań i pomiarów.
Wyniki badań i pomiarów pracodawca przechowuje przez okres 3 lat, licząc od daty ich wykonania. Pracodawca niezwłocznie informuje pracowników narażonych na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy o aktualnych wynikach badań i pomiarów oraz udostępnia im te wyniki i wyjaśnia ich znaczenie. Pracodawca jest obowiązany również prowadzić na bieżąco rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy, a także wpisywać na bieżąco wyniki badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia do karty badań i pomiarów (wzory tych dokumentów określają załączniki do r.b.p.c.s.).
W przypadku likwidacji zakładu pracy, pracodawca niezwłocznie przekazuje rejestr oraz kartę właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, a w odniesieniu do jednostek, o których mowa w art. 20 ust. 1 i art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 z późn. zm.) - odpowiednio właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji albo właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej.
Pracodawca i podmiot, o którym mowa powyżej (władny wobec policji, państwowej straży pożarnej, jednostek organizacyjnych Ministrowi Obrony Narodowej, etc.), przechowują rejestr oraz karty przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
Łukasz Wawszczak