Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy praca przy zgrzewarce indukcyjnej emitującej pole elektromagnetyczne 1000 Hz (ręce w strefie zagrożenia), jest pracą w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze?
Operator zgrzewarki nie wykonuje pracy w narażeniu na pole elektromagnetyczne w sposób ciągły.
Odpowiedź:
Praca przy zgrzewarce indukcyjnej emitującej pole elektromagnetyczne 1000 Hz (ręce w strefie zagrożenia) nie jest pracą w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Nie została ona uwzględniona w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) - dalej u.e.p. jako praca w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, tym bardziej, że operator zgrzewarki nie wykonuje pracy w narażeniu na pole elektromagnetyczne ciągle, lecz tylko przez pewien czas (w niepełnym wymiarze czasu pracy).
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 u.e.p. prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz takich prac znajduje się w załączniku nr 1 do u.e.p.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 u.e.p. prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się. Wykaz takich prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 u.e.p.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 u.e.p. za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się pracowników wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy, w pełnym wymiarze czasu pracy, prace, o których mowa w art. 3 ust. 1 u.e.p.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 u.e.p. za pracowników wykonujących prace o szczególnym charakterze uważa się pracowników wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy, w pełnym wymiarze czasu pracy, prace, o których mowa w art. 3 ust. 3 u.e.p.
Krzysztof Zamajtys, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 26 stycznia 2015 r.