Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP
Czy plac zabaw dla dzieci przy przedszkolu prywatnym powinien posiadać akceptację Urzędu Dozoru Technicznego do użytkowania? Jaka forma dozoru jest tu niezbędna?
Odpowiedź:
Place zabaw nie wymagają „akceptacji” Urzędu Dozoru Technicznego. Mogą jej wymagać urządzenia zamontowane na placu zabaw, jeśli są wymienione w przepisach w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Place zabaw (ich zabudowa) na mocy prawa budowlanego zaliczone są do obiektów małej architektury, co skutkuje tym, że powinny one odpowiadać przepisom prawa budowlanego i podlegają kontroli nadzoru budowlanego oraz kontroli wewnętrznej wynikającej z obowiązku utrzymania obiektu budowlanego. Urzędowi Dozoru Technicznego podlegają w zakresie bezpiecznego użytkowania urządzenia zamontowane na placu zabaw, ale tylko w przypadku, gdy wymienione są w przepisach w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Nie wydaje się możliwe, aby urządzenia wymienione w tych przepisach montowane były na placu zabaw. Niemniej UDT – CERT prowadzi działania, które promują bezpieczną eksploatację urządzeń zamontowanych na placach zabaw, takich jak: huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, drabinki i tym podobne. Po wykonaniu oceny, UDT – CER wydaje „Świadectwo spełnienia wymagań”, a wykonanie oceny pozwoli właścicielowi lub zarządzającemu podnieść poziom bezpieczeństwa eksploatowanych na placu zabaw urządzeń.
Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) - dalej pr. bud., w art. 3, określając pojęcie obiektu budowlanego, rozumie przez to również obiekt małej architektury. Z kolei przez obiekt małej architektury rozumie niewielkie obiekty, szczególnie: a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki. Przepisy art. 62 ust. 1 i 2 pr. bud. zobowiązują właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do przeprowadzania okresowych kontroli obiektów budowlanych.
Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 963 z późn. zm.) - dalej u.d.t. określa zasady, zakres i formy wykonywania dozoru technicznego oraz jednostki właściwe do jego wykonywania. Przepis art. 2 ust. 1 u.d.t. stanowi, iż dozorem technicznym są określone ustawą działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych. Według art. 4 u.d.t. przez urządzenia techniczne należy rozumieć urządzenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska wskutek: a) rozprężenia cieczy lub gazów znajdujących się pod ciśnieniem różnym od atmosferycznego, b) wyzwolenia energii potencjalnej lub kinetycznej przy przemieszczaniu ludzi lub ładunków w ograniczonym zasięgu, c) rozprzestrzeniania się materiałów niebezpiecznych podczas ich magazynowania lub transportu.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. poz. 1468) określa w § 1 rodzaje urządzeń, które podlegają dozorowi technicznemu. Do tych urządzeń należą m.in. (te które ewentualnie mogą znajdować się na placu zabaw): przenośniki kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym, przeznaczone do celów rekreacyjno-rozrywkowych oraz wyciągi do przemieszczania osób w celach turystyczno-sportowych.
Kazimierz Kościukiewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono 4 listopada 2014 r.