Czy okres wakacji jest zaliczany do stażu pracy, kiedy nauczycielka pomaga przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego? Ponadto nauczycielka w okresie pobierania nauki w szkole średniej mieszkała w internacie, ale ferie letnie i zimowe spędzała u rodziców, pomagając w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - czy okres wakacji może być doliczony do stażu pracy?

Okresów pomocy w gospodarstwie rolnym podczas ferii zimowych i wakacji nie wlicza się do pracowniczego stażu pracy. Natomiast okres po zakończeniu nauki w szkole średniej musiałby zostać udowodniony przez nauczycielkę jako czas nie tylko udzielania pomocy rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, ale stałej pracy w tym gospodarstwie.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z 20.07.1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – dalej u.w.o.p.i.g.r. do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze wlicza się przypadające po 31.12.1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. Zgodnie z obowiązującym do dnia 31.12.1989 r. art. 2 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 2 ustawy z 14.12.1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz.U. Nr 24, poz.133 ze zm.) do domowników należeli członkowie rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat, podlegały ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, a ponadto praca w gospodarstwie rolnym stanowiła ich główne źródło utrzymania. Dodatkowo w oparciu o § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 28.03.1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowiła głównego źródła utrzymania, jeżeli domownik kształcił się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej, co wyklucza możliwość wliczenia do stażu pracy okresów ferii i wakacji przypadających w czasie nauki. Natomiast od dnia 1.01.1990 r. na podstawie art. 6 pkt 2 i art. 1 ust. 1 ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, ukończyła 16 lat, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym oraz nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Na podstawie zbyt ogólnikowej treści pytania oraz samych twierdzeń nauczycielki (jeśli nie powołała żadnych dowodów na ich potwierdzenie) nie można ustalić, że w okresie od dnia 02.06.1989 r. do 02.01.1990 r. stale wykonywała pracę w gospodarstwie rolnym rodziców, gdyż pomoc w pracy w gospodarstwie rolnym nie jest stałą pracą w tym gospodarstwie. Sam fakt zamieszkiwania oraz zameldowania w gospodarstwie nie stanowi o posiadaniu statusu domownika (wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 28.06.1994 r., III AUr 206/94. Stałą pracą w gospodarstwie nie jest także doraźna pomoc w wykonywaniu typowych obowiązków domowych, zwyczajowo wymaganych od dzieci jako członków rodziny rolnika (wyrok Sądu Najwyższego z 10.05.2000 r., II UKN 535/99). Fakt wykonywania stałej pracy (a nie tylko pomocy) w gospodarstwie rolnym musi wykazać pracownik, np. przedkładając zaświadczenie z urzędu gminy uzyskane na podstawie art. 3 ust. 1 u.w.o.p.i.g.r., zaś gdy urząd odmówi jego wydania – zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne, przesłuchanych w formie ustnej pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 3 ust. 2 i 3 u.w.o.p.i.g.r.), ewentualnie za pomocą dokumentów potwierdzających np. ubezpieczenie w KRUS w ww. okresie (A. Rzetecka-Gil, Wliczanie okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Komentarz, LEX/el. 2008).