W zakładzie pracy, przy wykonywaniu zleconych prac budowlanych, doszło do zdarzenia (podczas wkładania pianki montażowej do pistoletu doszło do niekontrolowanego wycieku z uszkodzonego opakowania), w wyniku którego została uszkodzona odzież prywatna pracownika. Na wniosek pracownika, pracodawca zgodził się wypłacić pracownikowi rekompensatę 200 zł za zniszczenie prywatnej odzieży.
Czy taka rekompensata stanowi przychód podatkowy pracownika?
W mojej opinii wypłacona kwota za zniszczone rzeczy nie podlega zwolnieniu, stanowi ona bowiem odszkodowanie.
Zgodnie z art. 12 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f. za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczoną w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy – dalej k.p.
Ze zwolnienia z opodatkowania nie korzystają jednak m.in.:
- określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
- odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.
W mojej opinii w opisanej sytuacji wskazane zwolnienie nie ma zastosowanie. Dlatego też wypłacone odszkodowanie (rekompensata) będzie podlegała opodatkowaniu. Jedynie w sytuacji gdyby odzież została zniszczona podczas wypadku przy pracy, wypłacona rekompensata mogłaby podlegać zwolnieniu, bowiem zgodnie z art. 2371 k.p. pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.