Odpowiedź:
Wskazany w pytaniu rozkład czasu pracy jest prawidłowy, pod warunkiem że zatrudniony w jego ramach pracownik pracuje w równoważnym systemie czasu pracy.
Uzasadnienie:
Zgodnie bowiem z art. 142 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy odbywa się zatem w ramach obowiązującego pracownika systemu czasu pracy.
Indywidualny rozkład czasu pracy może odmiennie określać np. godziny rozpoczynania i kończenia pracy uelastyczniając w ten sposób czas pracy pracowników, jednak tylko w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.
Jeżeli zatem wskazany w pytaniu pracownik zatrudniony jest w ramach równoważnego systemu czasu pracy, przedstawiony w pytaniu rozkład czasu pracy należy uznać za prawidłowy. Jeżeli jednak pracownik wykonuje pracę w ramach podstawowego systemu czasu pracy, każda godzina jego pracy przekraczająca 8-godzinną dobową normę czasu pracy stanowić będzie pracę nadliczbową.
Podkreślenia bowiem wymaga, że niepełnoetatowy pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy może świadczyć pracę nawet przez 12 godzin w danej dobie i przeciętnie 40 godzin w tygodniu, pod warunkiem jednak, iż praca w takim wymiarze nie spowoduje przekroczenia obwiązującego go w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy ustalonego zgodnie z art. 130 k.p. obniżonego proporcjonalnie do wymiaru etatu w jakim jest zatrudniony.
W przypadku, gdy wskazany pracownik objęty jest skróconym tygodniem pracy (wskazanym w art. 143 k.p.) wraz z indywidualnym rozkładem czasu pracy, nie ma przeszkód aby planować mu pracę przez więcej niż 8 godzin na dobę (w jego przypadku nie obowiązuje bowiem ściśle 8-godzinny dzień pracy). Pamiętać jednak należy, aby jego dobowy wymiar czasu pracy nie przekraczał 12 godzin.
Joanna Kaleta,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 24.04.2015 r.